آغاز مرحله دوم رای گیری برای انتخاب جانشین دیوید کامرون

آغاز مرحله دوم رای گیری برای انتخاب جانشین دیوید کامرون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرحله دوم رای گیری برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه کار بریتانیا آغاز شد.

آگهی

مرحله دوم رای گیری برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه کار بریتانیا آغاز شد. در این مرحله دو تن از میان سه عضو منتخب به مرحله نهایی خواهند رفت و برای جانشینی دیوید کامرون، نخست وزیر مستعفی این کشور رقابت خواهند کرد.

ترزا می که ۵۹ سال دارد، بمدت ۶ سال در دوره نخست وزیری دیوید کامرون، سمت وزارت کشور بریتانیا را در اختیار داشته است. او از حامیان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود اما در مبارزات همه پرسی بریتانیا به هیچ کمیپنی نپیوست.

آندریا لدسام، از دیگر چهره های حزب محافظه کار و وزیر انرژی بریتانیا است و از حمایت بوریس جانسون، شهردار سابق لندن برخوردار است که خود از نامزدی پست ریاست حزب محافظه کار منصرف شد.

در صورتی که ترزا می و آندریا لدسام به مرحله نهایی برسند، بریتانیا برای دومین بار در تاریخ پس از مارگارت تاچر، نخست وزیر زن خواهد داشت.

مایکل گوو نیز از دیگر کاندیداهای دور دوم است که برای حضور در دور نهایی رای گیری و جانشینی دیوید کامرون رقابت می کند. آقای گوو، وزیر دادگستری بریتانیا است و در جریان همه پرسی برکسیت در کنار بوریس جانسون، شهردار سابق لندن، یکی از چهره های اصلی طرفدار خروج این کشور بود اما بسیاری از اعضای حزب محافظه کار، نحوه کاندید شدن او را، خیانت به هم پیمان سابق خود تلقی می کنند و آنرا اقدامی غیراخلاقی می دانند.

مرحله نهایی انتخابات حزب محافظه کار روز ٩ سپتامبر (۱۹ شهریور) برگزار می شود و پیروز نهایی، نخست وزیر آینده بریتانیا خواهد بود.

در پی همه پرسی اخیر در بریتانیا و رای اکثریت به خروج از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون که طرفدار ادامه عضویت کشورش در این اتحادیه بود، از سمت خود استعفا و اعلام کرد که تا تعیین نخست وزیر آینده در انتخابات داخلی حزب حاکم محافظه کار، در این سمت انجام وظیفه خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان