اسکار پیستوریوس، قهرمان پارالمپیک به جرم قتل دوست دخترش به ۶ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسکار پیستوریوس، قهرمان پارالمپیک به جرم قتل دوست دخترش به ۶ سال زندان محکوم شد

دادگاه پرٍتوریا در آفریقای جنوبی پس از تجدید نظر در حکم پیشین اسکار پیستوریوس، قهرمان پارالمپیک وی را به جرم قتل دوست دخترش به ۶ سال زندان محکوم کرد.

اسکار پیستوریوس سه سال و نیم پیش، در زمستان ۲۰۱۳، ریوا استین کمپ را با شلیک چهار گلوله، از پشت در بسته حمام کشت. ریوا استین کمپ ۲۹ ساله مدل و مانکن نامدار آفریقای جنوبی است که در ساعات اولیه روز ولنتاین سال ۲۰۱۳ به قتل رسید.

پیشتر در پاییز ۲۰۱۴ دادگاه بدوی، پیستوریوس را به دلیل «بی توجهی» به «قتل غیرعمد» و ۵ سال حبس محکوم کرده بود. اما چندی بعد دیوان عالی آفریقای جنوبی خواستار تجدید نظر در حکم دادگاه بدوی و محاکمه او به اتهام «قتل عمد» شد. در آفریقای جنوبی برای ارتکاب قتل بطور معمول ۱۵سال زندان در نظر گرفته می شود. از اینرو حکم تازه دادگاه احتمالا واکنش هایی را در بر خواهد داشت.

اسکار پیستوریوس همواره ادعا کرده که به اشتباه به دوست دخترش شلیک کرده، چرا که فکر می کرده دزدی وارد خانه شده است.

دادستان و وکلای مدافع متهم و قربانی می توانند در حکم صادره درخواست تجدیدنظر کنند.

پس از دادگاه بدوی، پیستوریوس تنها یک سال از محکومیت خود را در زندان بوده و مابقی را در ویلای عمویش در پرتوریا، پایتخت اداری و اجرایی آفریقای جنوبی در حبس خانگی گذرانده است.

اسکار پیستوریوس که قهرمانی شش پارالمپیک را در کارنامه خود دارد به دلیل عارضه پزشکی در یازده ماهگی هر دو پایش را از پایین زانو از دست داد.