دو برادر در ریاض مادرشان را برای «ممانعت از پیوستن به داعش» کشتند

دو برادر در ریاض مادرشان را برای «ممانعت از پیوستن به داعش» کشتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خالد و صالح العرینی، برادران دوقلوی اهل ریاض به قتل مادر و مجروح کردن پدر و برادر خود متهم شده‌اند. رسانه‌های عربستان سعودی می‌گویند که این دو برادر ۲۰ ساله، وقتی از نیت مادر خود برای جلوگیری از پیوستن آن‌ها به داعش در سوریه خبردار می‌شوند، دست به این جنایت زده اند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور سعودی، با تائید وقوع این حادثه در ۲۴ ژوئن گفت: «تنها چیزی که به اثبات رسیده، این است که این دو نفر پیرو ایدئولوژی تکفیری بودند. تحقیقات در این‌باره ادامه دارد.»

وزارت کشور عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «دو برادر متهم به قتل هَیلا، مادر ۶۷ ساله و همچنین زخمی کردن پدر ۷۳ ساله و برادر ۲۲ ساله خود در ریاض هستند. این دو برادر بازداشت شده اند.»


برخی منابع محلی گزارش کرده‌اند که این دو برادر، با وارد کردن ضربات متعدد چاقو به گردن مادر خود، او را به قتل رساندند. حال پدر و برادر قاتلان، وخیم گزارش شده است.

انتشار خبر وقوع این جنایت در عربستان سعودی، نگرانی‌های از گسترش اسلامگرایان افراطی را دوچندان کرده است. بسیاری از رسانه‌های داخلی بویژه با تاکید بر ضرورت احترام به والدین و بزرگترها در متون اسلامی، از وقوع چنین حادثه‌ای ابراز شگفتی کرده‌اند.

به گزارش رویترز، وبسایت سعودی اخبار۲۴ در گزارشی این جنایت را پنجمین مورد قتل خانوادگی از سوی متهمان عضویت در گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در یک سال گذشته در قلمروی سعودی توصیف کرد.

وقوع این حوادث در عربستان سعودی، کشوری که یکی از محافظه‌کارانه ترین و در عین‌حال سخت‌ترین قرائت‌ها از دین اسلام را در قوانین خود پذیرفته است، بحث‌های گسترده و نادری را به راه انداخته است.

سامی عبودی، خبرنگار رویترز می‌گوید که انتقادها در این کشور به ابن تیمیّه، مفتی و متشرع سلفی قرن ۱۳میلادی/هفتم هجری هم رسیده است. ابن تیمیّه – که از بنیانگذاران تفکر تکفیری به شمار می‌رود- به عنوان الگوی محمد ابن عبدالوهاب، بنیانگذار مکتب وهابیت هم شناخته می‌شود. انتقاد از وهابیت، مذهب رسمی خاندان سعودی در عربستان به‌ هیچ وجه معمول نیست. خاندان سعود، اندیشه تکفیری را با وهابیت در ارتباط نمی‌داند و مشخصا محمد ابن عبدالوهاب را یک «مصلح مذهبی و سیاسی» توصیف می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت حقوقی علیه توئیتر به اتهام کمک به مقام‌های عربستان در نقض حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر: مرزبانان عربستان در مرز یمن مهاجران را قتل‌عام می‌کنند

انتقال «۹۰ میلیون یورویی»؛ نیمار به طور رسمی به الهلال عربستان پیوست