از الیزه تا پاستور؛ واکنش‌ها به درگذشت عباس کیارستمی

از الیزه تا پاستور؛ واکنش‌ها به درگذشت عباس کیارستمی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

«عباس کیارستمی، تاریخ سینمای جهان را عمیقا تحت تاثیر قرار داد.»

این جمله، بخشی از پیام کوتاه فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به مناسبت درگذشت عباس کیارستمی در پاریس است. این پیام – که با حساب توییتر کاخ الیزه بازنشر شده است- کیارستمی را نه‌تنها سینماگر، بلکه شاعر و عکاسی توصیف می‌کند که «می‌دانست چگونه اثری خلق کند که در آن، شعر به چیزهای کوچک روزمره بعدی ویژه و جهانی ببخشد.»


ژان-مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای کوتاه به مناسبت درگذشت عباس کیارستمی گفت:«فرانسه یک دوست و جهان یک سینماگر عظیم را از دست داد.» آقای ارو در این پیام کوتاه با اشاره به «طعم گیلاس» می‌گوید که «این فیلم در سینمای ایران انقلاب به‌پا کرد.»


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در حساب کاربری خود در توییتر، از نگاه متفاوت و عمیق کیارستمی به زندگی و دعوت انسان‌ها به صلح و دوستی، به عنوان یک دستاورد ماندگار در سینما یاد کرد.


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در حساب توییتر خود درگذشت کیارستمی را تسلیت گفته وی را یکی از چهره‌های عالی سینمای ایران در جهان خوانده است.


اودره ازوله (Audrey Azoulay) وزیر فرهنگ فرانسه هم در پیامی ضمن ادای احترام به عباس کیارستمی، وی را یک هنرمند آزاد و شیفته حقیقت معرفی کرده است.


به گزارش خبرگزاری‌ ایسنا، رضا میرکریمی، کارگردان و سیف‌الله صمدیان، هنرمند عکاس و یکی از دوستان و همکاران کیارستمی صبح روز سه‌شنبه برای پیگیری تشریفات انتقال پیکر عباس کیارستمی از پاریس به تهران، به فرانسه رفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«عابران خبر از مرگ من دارند»؛ احمدرضا احمدی «شاعر تمام وقت» که بود؟

فخری خوروش، بازیگر سرشناس سینما و تئاتر ایران در لس‌آنجلس درگذشت

مرگ «مشکوک» ورزشکار زن ایران در شهرستان دامغان