صدور احکام سنگین برای اعضای یک گروه مرتبط با داعش در بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
صدور احکام سنگین برای اعضای یک گروه مرتبط با داعش در بلژیک

دادگاهی در بلژیک ۱۵عضو یک گروه اسلامی افراطی را به ۳ تا ۱۶ سال زندان محکوم شد. پلیس این کشور پس از دریافت مستنداتی مبتنی بر ارتباط این افراد با گروه داعش در سوریه، در ژانویه ۲۰۱۵ با یورش به محل این گروه در شهر«ورویِر»، ضمن انهدام هسته این گروه، ۶ نفر از اعضای آن را دستگیر کرد. ۹ نفر باقیمانده که حکم تعقیب بین المللی برایشان صادر شده، بطورغیابی محاکمه شدند.

اگزاویه کارت، وکیل مدافع صُهیب العبدی، یکی از افرادی که با محکومیت سنگین ۱۶ سال روبرو شده، در انتقاد از دستگاه قضایی بلژیک گفت: «این یک حکم عادلانه نیست. ظاهرا قضات بشدت تحت تاثیر حملات پاریس و بروکسل قرار گرفته اند که در احکام صادره از سوی آنها بخوبی نمایان است. چیزی که در تصوراتشان بود حالا شده حکم قضایی. احساس من این است که صدور حکم با این هدف که به یک نمونه تبدیل شود قطعا شیوه خوبی برای جاری ساختن عدالت نیست و مانع ادامه اتفاقات هم نخواهد شد.»

نتیجه تحقیقات این پرونده به قضات ثابت کرده که این افراد با عبدالحمید اباعود، برنامه ریز حملات نوامبر پاریس در تماس بوده اند و قصد داشته اند با کمک او حملات شدیدی نظیر آنچه چند ماه بعد در پاریس و سپس در فرودگاه بروکسل روی داد را سازماندهی کنند.

عبدالحمید اباعود، پنج روز بعد از حملات پاریس در جریان تبادل آتش با نیروهای امنیتی فرانسه در یکی از حومه های پاریس (سن دونی) از پای درآمد.