آغاز رزمایش نظامی چین در دریای جنوبی چین

آغاز رزمایش نظامی چین در دریای جنوبی چین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پکن رزمایش نظامی در دریای جنوبی چین را آغاز کرد.

آگهی

پکن رزمایش نظامی در دریای جنوبی چین را آغاز کرد. این رزمایش یک روز قبل از دادگاه بین المللی لاهه برای رسیدگی به ادعای چین و فیلیپین بر سر حاکمیت بر جزایر مورد مناقشه شروع شده و تا شش روز دیگر ادامه خواهد داشت.

چین پیشتر با زیر سوال بردن صلاحیت دادگاه لاهه گفته که در آن شرکت نمی کند و موضوع باید در سطح منطقه ای مورد بررسی قرار گیرد. هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: «چین با اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، آسه آن به منظور حفظ ثبات و امنیت دریای جنوبی چین همکاری دارد. اخیرا چند بار اعلام کرده ایم که به رغم اختلافات مطرح، چین تصمیم تحمیلی طرف ثالث را نمی پذیرد، خواه از طریق قطعنامه باشد خواه بعنوان برنامه ای راهگشا که به زور به چین اعمال شود.»

در همین حال یک روزنامه دولتی چین می گوید با توجه به اختلافات پیچیده پکن با واشنگتن و تهدیدی که از سوی دادگاه بین المللی لاهه متوجه این کشور است چین برای درگیری نظامی احتمالی در این منطقه باید آمادگی داشته باشد. این روزنامه می افزاید که پکن برای بازداشتن دخالت نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین در حال تقویت توان بازدارندگی نظامی خود است.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا درباره ادامه ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین و ادعای حاکمیت چین بر جزایر مورد مناقشه در این منطقه، به پکن هشدار داده بود.

چین ادعای حاکمیت بر مجمع الجزایر پاراسل و اسپراتلی دارد و آن را بخشی جدایی ناپذیر از خاک این کشور می داند. ویتنام نیز ادعای مشابهی مطرح کرده است. فیلیپین هم از لحاظ جغرافیایی به بخشی از این جزایر نزدیکتر است و ادعای حاکمیت بر آن را دارد. به این مدعیان مالزی و برونئی را هم باید افزود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا از طرح «ابتکار کمربند و جاده» چین خارج شد

پکن: لغو ویزا برای اتباع چند کشور اروپایی موجب رونق گردشگری چین شد

در مورد شیوع بیماری‌های تنفسی در چین چه می‌دانیم؟