شهروندان بغداد: عید ما با این انفجارها سیاه شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شهروندان بغداد: عید ما با این انفجارها سیاه شده است

در یکی از شدیدترین انفجارهای بغداد که بامداد یکشنبه بوقوع پیوست، بیش از ۲۰۰ نفر کشته شده اند. پایتخت عراق یکشنبه شب و در پی این دو انفجار انتحاری، شاهد مراسم خاکسپاری قربانیان همراه با غم و اندوه بسیار شهروندان عزادار بود. به گفتۀ مقامات این شهر، حدود ۱۸۵ نفر نیز مجروح شده اند.

علی محمد، یکی از شهروندان بغداد و از ساکنان محل انفجار به ماه رمضان و عید فطر اشاره می کند که امسال با غم و مرگ عزیزانشان فرا می رسد. او می گوید: «آیا این است عید ما؟ آیا ما باید عیدمان را اینگونه جشن بگیریم؟ مردم به اینجا می آیند تا لباس های نو بخرند و عید را جشن بگیرند، حالا باید تابوت بخرند، باید کفن بخرند، خدا باید کسانی را که مسئول این فاجعه هستند مجازات کند.»

داعش مسئولیت این انفجارها را که خونین ترین از نوع آن از سال ۲۰۰۷ به اینسو گزارش شده، به عهده گرفته است. این نخستین حملۀ انتحاری از سوی داعش پس از بازپس گیری فلوجه توسط ارتش عراق است.

در پی این حادثه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در محل انفجارها حضور یافت و قول داد مسئولین این حملات «به سختی مجازات» خواهند شد. در برخی از صفحات اجتماعی تصاویری منتشر شده است که نشان می دهد مردم خشمگین با سنگ به خودروی نخست وزیر عراق حمله کرده اند.

یکی از این انفجارها در محلۀ «الشعب» در شمال بغداد روی داده و انفجار دیگر در یک بازار در محلۀ «کراده» بوقوع پیوسته است. این انفجارها زمانی بوقوع پیوسته که مردم سرگرم خرید مایحتاج خود پیش از عید فطر بودند و عاملان این انفجارها در هر دو عملیات از خودروهای بمبگذاری شده استفاده کرده اند.