نامزدهای حزب محافظه کار بریتانیا برای رهبری این حزب رقابت می کنند

نامزدهای حزب محافظه کار بریتانیا برای رهبری این حزب رقابت می کنند
نگارش از Euronews

با پایان مهلت ثبت نام نامزدهای رهبری حزب محافظه کار بریتانیا و کنار کشیدن بوریس جانسون، شهردار سابق لندن پنج چهره سیاسی بر سر جانشینی دیوید کامرون، نخست وزیر با یکدیگر رقابت خواهند…

با پایان مهلت ثبت نام نامزدهای رهبری حزب محافظه کار بریتانیا و کنار کشیدن بوریس جانسون، شهردار سابق لندن پنج چهره سیاسی بر سر جانشینی دیوید کامرون، نخست وزیر با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

نباید برای ماندن در بریتانیا و یا پیوستن دوباره به آن تلاش کرد. رفراندوم دیگری هم برگزار نمی شود. تا زمانی که راهبرد مذاکرات بریتانیا روشن نیست نباید برای اجرای ماده ۵۰ پیمان لیسبون تصمیم گرفت.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا و از حامیان ماندن در اتحادیه اروپا بود. اما در همه پرسی برکسیت فعالیت پررنگی نداشت. او می گوید: «برکسیت یعنی برکسیت. کمپین شکست خورد. رای گیری صورت گرفت و مشارکت بالا بود مردم هم رای شان را دادند. نباید برای ماندن در بریتانیا و یا پیوستن دوباره به آن تلاش کرد. رفراندوم دیگری هم در کار نیست. تا زمانی که راهبرد مذاکرات بریتانیا روشن نباشد نباید برای اجرای ماده ۵۰ پیمان لیسبون تصمیم گرفت.»

مایکل گوو، وزیر دادگستری بریتانیا و از حامیان خروج از اتحادیه اروپا هم در اقدامی غافل گیر کننده از نامزدی خود خبر داد. پیش از این انتظار می رفت که او از نامزدی بوریس جانسون حمایت کند و وارد رقابت ها نشود.

آندرئا لیدسُم، وزیر انرژی و از حامیان خروج از اتحادیه اروپا هم در پیامی در توییتر نامزدی خود را اعلام کرد.

استیون کراب، وزیر کار و از حامیان ماندن در اتحادیه اروپا نخستین چهره ای بود که نامزدی خود را بطور رسمی اعلام کرد.

لیام فاکس، وزیر دفاع سابق بریتانیا و از منتقدان اتحادیه اروپا هم از این قافله عقب نماند.

جانشین دیوید کامرون از نهم سپتامبر باید با عملی کردن ماده ۵۰ لیسبون روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به اجرا گذارد.

مطالب مرتبط