ملوانان آمریکایی «بیش از حد به ایران اطلاعات داده اند»

ملوانان آمریکایی «بیش از حد به ایران اطلاعات داده اند»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هشت تفنگدار نیروی دریایی آمریکا که ماه ژانویه ۲۰۱۶ توسط سپاه پاسداران در نزدیکی جزیره فارسی خلیج فارس بازداشت شده بودند، مجازات خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی که نخواست نامش فاش شود با اعلام این خبر گفت: «این مجازات‌ها انضباطی است و قضایی نخواهد بود.» نهمین تفنگدار درگیر در این ماجرا پیشتر از مقام فرماندهی خود برکنار شده بود و مشمول مجازات‌های انضباطی جدید نخواهد شد.

بازداشت این تفنگداران که وارد مرزهای آبی ایران شده بودند، تنها چند روز پیش از اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک رخ داد و ده سرنشین دو قایق کوچک نیروی دریایی آمریکا، کمتر از بیست و چهار ساعت در بازداشت سپاه پاسداران بودند. یکی از قایق‌های این تفنگداران در آب‌های جزیره فارسی دچار نقص فنی شده بود. این دو قایق در راه کویت و بحرین وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بودند.

نیروی دریایی آمریکا، نتایج تحقیقات درباره این واقعه را روز پنجشنبه منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتایج این گزارش نشانگر آن است که سرنشینان دو قایق فاقد تمرینات و آمادگی‌های کافی بودند و نمی‌دانستند که وارد آب‌های ایران شده‌اند. این گزارش همچنین بعضی از ملوانان را به دادن اطلاعاتی فراتر از اطلاعات مرسوم به ایران متهم کرده است.


این گزارش همچنین می‌افزاید که فرمانده این دو قایق وظایف نامناسبی را به تفنگداران زیردست خود محول کرده بود که «فراتر از توانایی‌های آن‌ها بوده است.» نیروی دریایی آمریکا با محکوم کردن عملکرد ایران در این واقعه، واکنش سپاه پاسداران را «غیرمتناسب (بیش از حد)» توصیف کرده است. کارتر اشتون، وزیر دفاع آمریکا پیشتر عملکرد ایران در این قضیه را «شرم‌آور، غیرحرفه‌ای و بدون انطباق با موازین حقوق بین‌الملل» توصیف کرده بود.

تلویزیون ایران و شماری از شبکه‌های آمریکایی تصاویر“تحقیرآمیزی” از تفنگداران در زمان بازداشت را پخش کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید