ملوانان آمریکایی «بیش از حد به ایران اطلاعات داده اند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ملوانان آمریکایی «بیش از حد به ایران اطلاعات داده اند»

هشت تفنگدار نیروی دریایی آمریکا که ماه ژانویه ۲۰۱۶ توسط سپاه پاسداران در نزدیکی جزیره فارسی خلیج فارس بازداشت شده بودند، مجازات خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی که نخواست نامش فاش شود با اعلام این خبر گفت: «این مجازات‌ها انضباطی است و قضایی نخواهد بود.» نهمین تفنگدار درگیر در این ماجرا پیشتر از مقام فرماندهی خود برکنار شده بود و مشمول مجازات‌های انضباطی جدید نخواهد شد.

بازداشت این تفنگداران که وارد مرزهای آبی ایران شده بودند، تنها چند روز پیش از اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک رخ داد و ده سرنشین دو قایق کوچک نیروی دریایی آمریکا، کمتر از بیست و چهار ساعت در بازداشت سپاه پاسداران بودند. یکی از قایق‌های این تفنگداران در آب‌های جزیره فارسی دچار نقص فنی شده بود. این دو قایق در راه کویت و بحرین وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بودند.

نیروی دریایی آمریکا، نتایج تحقیقات درباره این واقعه را روز پنجشنبه منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتایج این گزارش نشانگر آن است که سرنشینان دو قایق فاقد تمرینات و آمادگی‌های کافی بودند و نمی‌دانستند که وارد آب‌های ایران شده‌اند. این گزارش همچنین بعضی از ملوانان را به دادن اطلاعاتی فراتر از اطلاعات مرسوم به ایران متهم کرده است.


این گزارش همچنین می‌افزاید که فرمانده این دو قایق وظایف نامناسبی را به تفنگداران زیردست خود محول کرده بود که «فراتر از توانایی‌های آن‌ها بوده است.» نیروی دریایی آمریکا با محکوم کردن عملکرد ایران در این واقعه، واکنش سپاه پاسداران را «غیرمتناسب (بیش از حد)» توصیف کرده است. کارتر اشتون، وزیر دفاع آمریکا پیشتر عملکرد ایران در این قضیه را «شرم‌آور، غیرحرفه‌ای و بدون انطباق با موازین حقوق بین‌الملل» توصیف کرده بود.

تلویزیون ایران و شماری از شبکه‌های آمریکایی تصاویر“تحقیرآمیزی” از تفنگداران در زمان بازداشت را پخش کرده بودند.