جام ملتهای اروپا؛ نیم نگاهی به بازیهای روز آخر مرحله یک هشتم پایانی

جام ملتهای اروپا؛ نیم نگاهی به بازیهای روز آخر مرحله یک هشتم پایانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از هجده روز رقابت در مرحله مقدماتی و یک هشتم پایانی حال به استقبال بازیها در مرحله یک چهارم می رویم.

آگهی

پس از هجده روز رقابت در مرحله مقدماتی و یک هشتم پایانی حال به استقبال بازیها در مرحله یک چهارم می رویم. هشت تیم به مرحله یک چهارم راه یافته اند. در میان آنها یکی از تیمها اهمیت زیادی دارد.

ایسلند با ۳۳۰ هزار نفر جمعیت و تنها ۱۰۰ فوتبالیست حرفه ای دوشنبه کاری کرد کارستان. آبی پوشان موفق شدند یکی از شانسهای قهرمانی مسابقات انگلستان را دو بر یک از پیش رو بردارند. آبی پوشان که برای اولین بار در جام ملتهای اروپایی شرکت می کنند حتی امید صعود از گروهشان را هم نداشتند اما حالا در چهار بازی این جام ملتها دو پیروزی و دو مساوی در مقابل تیمهای قدری چون انگلستان و اتریش و پرتغال دارند.

کمک مربی این تیم پس از برد در مقابل انگلستان گفت: «اگر ما آمادگیمان را حفظ کنیم و مانند امروز بازی کنیم قادر به شکست تمام تیمها هستیم. اما ما واقع گرا هستیم و می دانیم هر چند که بهترین بازیمان را ارائه داده ایم همچنان امکان دارد در مقابل اسپانیا فرانسه بازی را واگذار کنیم. به همین خاطر واقع بین می مانیم و می دانیم با این برد آخر می توانیم به مراحل بالاتر هم برسیم و اعتماد به نفسی دوباره پیدا کرده ایم.»

ایسلند با برد در مرحله یک هشتم پایانی روز یکشنبه سوم ژوئیه در آخرین بازی مرحله یک چهارم در مقابل میزبان بازیها فرانسه قرار خواهد گرفت.

در سوی دیگر میدان خالقان فوتبال، مقهور ایسلندی شدند که بدلیل سرما تنها در چهار ماه سال امکان بازی فوتبال وجود دارد. شکست انگلستان در مقابل ایسلند با واکنشهای شدید در جزیره همراه بود. روی هاجسون دقایقی پس از بازی از سمت خود استعفا داد. بسیاری شگست انگلستان را و همزمانی آنرا با برکسیت دو اتفاق تلخ در تاریخ جزیره عنوان کردند. روزنامه های انگلیسی انتقادات تندی علیه روی هاجسون سرمربی مستعفی تیم ملی انگلستان مطرح کردند. لازم بذکر است که هاجسون بالاترین حقوق را در میان سرمربیان حاضر در جام ملتهای اروپا داشت.

هاجسون پس از بازی گفت: «آرزو داشتم تا دو سال دیگر روی نیمکت تیم ملی انگلستان بمانم، هرچند عملگرا هستم و می دانم در فوتبال نتایج تصمیم گیر اصلی هستند. در هر صورت قرارداد من تا پایان یورو بود و زمان آن رسیده است تا فرد دیگری جانشین من شود فردی که می تواند این تیم جوان، تشنه و بااستعداد را به روزهای اوج برساند.»

بدون شک، شکست اسپانیا، یکی دیگر از شگفتیهای این جام بود. قهرمان دو دوره گذشته جام ملتها آمده بود تا رکورد بشکند و بسیاری با وجود بهترین ستاره های لیگهای اروپایی انتظار سومین قهرمانی اسپانیا را داشتند اما ایتالیای کونته آنقدر درخشان عمل کرد که حتی اجازه هنرنمایی به ماتادورها را نداد و شاید اسپانیایی ها باید با این نسل از فوتبالیستهایشان برای همیشه خداحافظی کنند. در این بازی شاگردان کونته در دقیقه ۳۳ ودر آخرین دقایق بازی دو گل وارد دروازه لاروخا کردند تا شاگردان دلبوسکه پس از جام جهانی برزیل باری دیگر با سری افکنده به خانه برگردنند.

بیسنته دل بوسکه در اینباره می گوید: «فکر می کنم فوتبال اسپانیا ساختار محکمی دارد. ما سالهای زیادی با هم کار کرده ایم. جوانان زیادی پشت درهای تیم ملی آینده آن را رقم می زنند. باشگاههای ما بهترینهای جهان هستند و به همین دلیل معتقد نیستم که با پایان یک تیم و یا یک نسل مواجه هستیم. حالا متوجه می شویم که چقدر قهرمانی در مسابقات جهانی به چه اندازه است. ۲۴ تیم بودیم امروز حذف شدیم و تنها یک تیم قادر است که قهرمان شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست در مقابل ایسلند؛ برکسیت دوم برای هواداران فوتبال جزیره

سوئیس چهار امتیازی شد؛ امیدهای آرژانتین پس از پیروزی نیجریه

ایسلند موفق شد آرژانتین را متوقف کند؛ مسی پنالتی از دست داد