تحلیلگران از احتمال برقراری شکل جدیدی از سیستم دو حزبی در اسپانیا خبر می دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تحلیلگران از احتمال برقراری شکل جدیدی از سیستم دو حزبی در اسپانیا خبر می دهند

شش ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، رای دهندگان اسپانیایی بار دیگر یکشنبه گذشته فرا خوانده شدند تا با یک رای گیری جدید، به بن بست سیاسی این کشور پایان دهند.

فرناندو بایسپین، مدیر موسسه مطالعات دانشگاه «ارتگا یی گاست» مادرید معتقد است نتیجه انتخابات روز یکشنبه، سیستم دو حزبی جدیدی را بوجود خواهد آورد.

او می گوید: «این یک شگفتی بزرگ محسوب می شود و ما باید دلایل وقوع آن را بررسی کنیم. فکر می کنم یکی از دلایل آن ترسی بود که در احزاب راست و راست میانه وجود داشت. ترس از اینکه ممکن است حزب پودموس به دومین قدرت سیاسی کشور تبدیل شود و حتی ممکن است در صورت حمایت سوسیالیتها از این حزب، پودموس در اداره کشور مشارکت داشته باشد.»

او در ادامه می افزاید: «فکر می کنم در وضعیت کنونی، پارلمانی بی ثبات تشکیل شود و این را بعید می دانم که دو حزب سوسیالیست و سیودادانوس با ماریانو راخوی وارد ائتلاف شده و دولت تشکیل دهند. در چنین حالتی احتمالا ماریانو راخوی قدرت را بدون اعطای امتیاز بزرگی در دست خواهد گرفت و در مقابل، حزب سوسیالیست نیز همچنان مخالفان دولت را رهبری خواهد کرد و باعث می شود اداره دولت برای آقای راخوی بسیار گران تمام شود.»

این استاد دانشگاه در پایان می گوید: «بنا به نظرسنجی ها، احتمالا آقای راخوی شکست بزرگی را تجربه خواهد کرد و احتمالا پس از آن سیستم دو حزبی جدیدی بوجود می آید؛ البته این بار متشکل از حزب مردم و پودموس. به این ترتیب حاصل آنچه در حال حاضر روی داده، تقویت سیستم قدیمی دو حزبی است.»