محافظه کاران علیرغم پیروزی در انتخابات اسپانیا در کسب اکثریت مطلق توفیقی بدست نیاوردند

محافظه کاران علیرغم پیروزی در انتخابات اسپانیا در کسب اکثریت مطلق توفیقی بدست نیاوردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب محافظه کار مردم در انتخابات پارلمانی اسپانیا به پیروزی رسید.

آگهی

حزب محافظه کار مردم در انتخابات پارلمانی اسپانیا به پیروزی رسید. ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا که قاعدتا بعنوان رهبر حزب پیروز باید از سوی پادشاه این کشور مامور تشکیل کابینه شود، در جشن پیروزی در جمع هواداران خود گفت: «ما پیروز انتخابات هستیم و به همین دلیل حق مان است اداره کشور را برعهده بگیریم. اما در شرایط کنونی اولویت ما مفید بودن برای همه اسپانیایی هاست چه آنهایی که به ما رای داده اند، چه آنهایی که به ما رای نداده اند.»

حزب مردم با کسب ۱۴ کرسی بیشتر نسبت به انتخابات ماه دسامبر و کسب ۳۳ درصد آراء، تعداد کرسی های خود را به ۱۳۷ کرسی افزایش داد.

در جبهه مقابل، حزب سوسیالیست علیرغم اینکه ۵ کرسی دیگر را از دست داد همچنان با ۸۵ کرسی، قدرت اول جناح چپ باقی ماند.

ائتلاف پودموس به رهبری پابلو ایگلاسیاس هم همان ۷۱ کرسی خود را حفظ کرد و به عنوان قدرت دوم جناح چپ، جایگاه خود را تثبیت کرد.

بنابراین با توجه به لزوم کسب دست کم ۱۷۶ کرسی، محافظه کاران حزب مردم برای تشکیل دولت ناگزیر از ائتلاف خواهند بود. این درحالیست که آرای متحد اصلی آنها یعنی حزب راست میانه سیودادانوس «شهروندان»
با ریزش مواجه و از ۴۰ کرسی به ۳۲ کرسی تقلیل یافت. بنابراین ماریانو راخوی حتی در صورت ائتلاف با آلبرت ریورا، بازهم ۷ کرسی تا رسیدن به اکثریت مطلق فاصله دارد.

باید دید رایزنی های رهبران احزاب آیا در نهایت منجر به تشکیل دولت در اسپانیا خواهد شد یا آینده این کشور بعد از این انتخابات آبستن رویدادهای دیگری است؛ انتخاباتی که بسیاری از واجدان شرایط در آن شرکت نکردند و از نظر نرخ مشارکت، به عنوان یکی از ضعیف ترین های تاریخ معاصر اسپانیا به ثبت رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن و شادی هواداران حزب مردم پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی اسپانیا

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول و شانس نخست پایان دادن به سلطنت اسلامگرایان در ترکیه کیست؟