ادامه روند نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
ادامه روند نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی

روند نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی چند روز پس از مشخص شدن نتیجه همه پرسی مبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ادامه دارد.

در چنین فضایی جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا نسبت به استحکام سیستم مالی و اقتصادی کشور برای مقابله با چالشها به سرمایه گذاران اطمینان بخشیده است.

آقای آزبورن گفت: «بازارهای مالی بدون شک چنین نتیجه ای برای همه پرسی پیش بینی نمی کردند، اما وزارت دارایی، بانک مرکزی و مقامات ناظر بر بازارهای مالی طی چند ماه گذشته طرحهای جایگزینی را برای مقابله با تبعات مالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تهیه کرده اند. با هر نهاد بزرگ مالی طی هفته های اخیر بصورت سیستماتیک رایزنی کرده ایم تا نسبت به آمادگی آنها برای مواجهه با نتایج و تبعات برکسیت مطمئن شویم.»

شاخص سهام در پایان کار روز دوشنبه بازار بورس لندن افتی معادل ۲.۵۵ درصد داشته است. افت ارزش سهام در بازار بورس فرانکفورت نیز ۳.۰۲ درصد گزارش شده است.

از سوی دیگر سقوط ارزش پوند در برابر دلار آمریکا نیز به خود سرعت گرفته است. ارزش واحد پولی بریتانیا در برابر دلار به پایین ترین حد خود طی سی سال اخیر رسیده است.

در نهایت شاخصهای بخشهای بانکی، حمل و نقل هوایی و املاک و مستغلات در بازارهای بورس اروپایی بیشترین افت را نسبت به سایر بخشها تجربه کرده اند.