اسپانیایی ها برای دومین بار طی شش ماه اخیر به پای صندوق رای می روند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسپانیایی ها برای دومین بار طی شش ماه اخیر به پای صندوق رای می روند

مردم اسپانیا روز یکشنبه برای دومین بار ظرف شش ماه اخیر به پای صندوق های رای می روند.

بنا به نظرسنجی ها انتظار می رود حزب محافظه کار مردم به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا بیشترین رای را کسب کند و پس از آن حزب چپگرای پودموس که مخالف برنامه های ریاضت اقتصادی است، در جایگاه دوم قرار دارد.

با این حال به نظر می رسد حزب مردم روز یکشنبه همچون انتخابات گذشته از دستیابی به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان باز بماند.

حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز ممکن است برای جلوگیری از برگزاری سومین انتخابات پیاپی دست به ائتلاف با حزب پودموس بزند و یا با رای ممتنع خود اجازه تشکیل دولتی بدون اکثریت پارلمانی را به حزب مردم بدهد.

بنا به نظرسنجی ها حزب لیبرال «سیودادانوس» (شهروندان) به رهبری آلبرت ریورا در انتخابات روز یکشنبه در رتبه چهارم قرار خواهد گرفت.

خوان کارلوس، یکی از رای دهندگان اسپانیایی می گوید: «امیدوارم فارغ از نتیجه نهایی آنها زودتر به توافق دست یابند و با متهم کردن یکدیگر وقت را هدر ندهند.»

خوان کارلوس آلونسو، یک رای دهنده دیگر اسپانیایی می گوید: «نتیجه خوب از نظر من پدید آمدن یک تغییر موثر و “بله” گفتن به تغییر خواهد بود؛ تغییری که به دور از مواضع افراطی باشد و از اقدامات و گزینه های پوپولیستی همانند آنچه اخیرا در بریتانیا مشاهده کردیم و باعث بلاتکلیفی زیادی شد، فاصله داشته باشد. تغییر لازم است اما باید به شکلی معقول صورت بگیرد.»

ظهور احزاب جدید پودموس و سیودادانوس آرایش صحنه سیاسی اسپانیا را که برای مدتها تحت تسلط دو حزب مردم و سوسیالیست بود، تغییر داده است.

در صورت عدم توافق احزاب با یکدیگر برگزاری سومین انتخابات پارلمانی پیاپی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.