Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران بزرگترین کاشف تریاک قاچاق در جهان

ایران بزرگترین کاشف تریاک قاچاق در جهان
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۷۵ درصد کشف و ضبط تریاک در جهان طی سال ۲۰۱۴ میلادی در مرزهای ایران صورت گرفته است.

آگهی

هفتاد و پنج درصد کشف و ضبط تریاک در جهان طی سال ۲۰۱۴ میلادی در مرزهای ایران صورت گرفته است.

بر اساس تازه ترین گزارش دفتر «مقابله با مواد مخدر و جرم» در سازمان ملل متحد ۶۱ درصد مورفین و ۱۷ درصد هروئین از مجموع جهانی کشف و ضبط شده در این سال، در ایران بوده است.

«مسیر بالکان» که از طریق آن مواد مخدر تولید شده در افغانستان به اروپای مرکزی قاچاق می شود شامل دو گذرگاه اصلی ایران و ترکیه است و همچنان به عنوان مهمترین مجاری انتقال هروئین به غرب محسوب می شود.

از سوی دیگر «مسیر جنوب» نیز که از پاکستان یا ایران می گذرد مجاری قاچاق مواد مخدر به کشورهای حاشیه خلیج فارس، شرق آفریقا و جنوب و جنوب شرقی آسیا است. از این مسیر مواد مخدر به کشورهای اقیانوسیه و حتی آمریکای شمالی نیز قاچاق می شود و در سالهای اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

دیگر مسیری که مواد مخدر تولید شده در افغانستان به دست شبکه های توزیع در دیگر کشورها می رسد «مسیر شمال» نام گرفته است. این مسیر به طور عمده فدراسیون روسیه و آسیای مرکزی را هدف قرار داده است. مسیر شمال بویژه پس از یک دوره کاهش در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی، فعال شده است. پس از ایران، ترکیه و چین به ترتیب بیشترین رتبه را در کشف و ضبط مواد مخدر دارند.

متامفتامین؛ تهدیدی تازه در جامعه ایران

در ایران که میزان مصرف مواد مخدر مساله ای جدی است، در سال های اخیر مصرف متامفتامین افزایش یافته و به نگرانی ها افزوده است. متامفتامین نوعی ماده مخدر روانگردان و ترکیبی است که در ایران به «شیشه» شهرت یافته است. گزارش ها نشان می دهد که بسیاری از بیماران مراکز ترک اعتیاد، مصرف کننده این ماده مخدر هستند.

به گزارش دفتر «مقابله با مواد مخدر و جرم» در سازمان ملل متحد، یک پژوهش صورت گرفته در یک کلینیک ترک اعتیاد واقع در استان زاهدان نشان می دهد مصرف متامفتامین در میان معتادان تحت درمان از میزان شش درصد در سال ۲۰۰۹ به ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۱ افزایش داشته است.

مصرف متامفتامین تاثیری منفی بر روند درمان معتادان به دیگر مواد مخدر دارد. برخلاف تصور اینکه مصرف این ماده سبب کنترل وابستگی به ماده مخدر می شود، پژوهشگران می گویند که متامفتامین عوارضی مانند ناتوانی جنسی، کاهش انرژی بدنی، کاهش توجه و تمرکز و افسردگی را به همراه دارد.

مصرف موادمخدر و اختلالات ناشی از آن

تقریبا از هر ۲۰ بزرگسال یک تن در سال ۲۰۱۴ میلادی دست کم یک نوع ماده مخدر مصرف کرده است.

دفتر «مقابله با مواد مخدر و جرم» در سازمان ملل متحد برآورد می کند که حدود ۲۵۰ میلیون نفر در این سال مواد مخدر مصرف کرده اند و برخی از آنان مصرف کننده بیش از یک نوع بوده اند.

اگرچه این میزان طی چهار سال پیش از آن ثابت بوده است ولی پیش بینی می شود که ۱۲ درصد از این شمار، از اختلالات ناشی از آن رنج می برند. این در حالی است که از هر شش نفری که در جهان دچار چنین اختلالاتی است، سالانه یک تن دسترسی به خدمات درمانی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرفداران آزادشدن ماری‌جوانا با شعار «آینده‌ای بدون جنگ» در سائوپائولو به خیابان آمدند

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

یونیسف: یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان از فقر غذایی شدید رنج می‌برند