پس از قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران هم به بحرین هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پس از قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران هم به بحرین هشدار داد

یک روز پس از هشدار شدید الحن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران ایران هم با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از سوی حکومت بحرین، این اقدام را موجب «شعله‌ورتر شدن مشعل انقلاب اسلامی بحرین و شتاب در فروپاشی رژیم دست نشانده این کشور» دانست.

به گزارش سپاه‌نیوز، ارگان خبررسانی سپاه پاسداران ایران، این نهاد نظامی-سیاسی سلب تابعیت یکی از رهبران شیعیان بحرین را مغایر با «ارزش‌های اسلام، هنجارهای بین‌المللی و در تضاد با عزت و کرامت مردم جهان عرب و ملت بحرین» خوانده و این اقدام را محصول رویکرد «سیاستهای اسلام ستیزانه نظام سلطه و صهیونیسم و توطئه آل سعود» توصیف کرده است.

سپاه پاسداران به حکومت بحرین هشدار داده است که «اگر تسلیم خواسته های برحق مردم این کشور نشود به سرنوشت دیکتاتورهای تشییع جنازه شده سایر بلاد اسلامی گرفتار خواهد شد.»

پس از انتشار خبر سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم که از سیاسی‌ترین روحانیون شیعه بحرین به شمار می‌رود، علاوه بر مقام‌های سپاه، نمایندگان مجلس، وزارت امور خارجه، جامعه مدرسین حوزه علمیه و بسیاری از مراجع تقلید هم این عمل حکومت بحرین را محکوم کرده اند. گروهی از رسانه‌ها و شخصیت‌های نزدیک به جناح اصولگرا، لحن بیانیه وزارت امور خارجه و میانه‌رو خوانده شدن تلویحی شیخ عیسی قاسم در این بیانیه را تقبیح و آن را در راستای برکناری حسین امیرعبداللهیان از معاونت عربی و آفریقای شمالی این وزارتخانه توصیف کرده اند.


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا و فرانسه از سلب تابعیت یک مخالف سیاسی در بحرین انتقاد کرده و نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.

بحرین عضو کنوانسیون بین‌المللی موسوم به «کاهش موارد بی‌تابعیتی» نیست. ماده ۱۷ قانون اساسی این کشور اجازه سلب تابعیت شهروندان را به ویژه در صورت ارتکاب «خیانت بزرگ[به کشور]» داده است.