پوتین محرومیت ورزشکاران روسی را ناعادلانه خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوتین محرومیت ورزشکاران روسی را ناعادلانه خواند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تصمیم شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی را مبنی بر محرومیت ورزشکاران روسی به خاطر استفاده از مواد نیروزای غیرقانونی، ناعادلانه خواند.

وی همچنین خواستار آن شد که مسئولیت استفاده از مواد نیروزا از سوی برخی ورزشکاران روسی به صورت موردی و نه گروهی مورد بررسی قرار گیرد.

آقای پوتین با تاکید بر مسئولیت فردی ورزشکاران گفت: «پیش از این در اینباره صحبت کرده ام. مسلما این عادلانه نیست. اصول حقوقی مشترک و پذیرفته شده ای وجود دارد که یکی از آن ها، فردی کردن مسئولیت [کیفری] است.»

شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی روز جمعه و در پی برگزاری نشستی در وین اعلام کرد محرومیت ورزشکاران روسی به دلیل استفاده از مواد نیروزا لغو نخواهد شد. با اینحال این اتحادیه اعلام کرده ورزشکاران روسی که از مواد نیروزا استفاده نکرده اند می توانند به صورت فردی در المپیک ریو شرکت کنند.

یولیا استپانوا، دونده روس با ابراز خرسندی از امکان شرکت در مسابقات بصورت فردی می گوید: «این خبر خوبی برای من است.»

مقامهای روسی تاکنون هرگونه دوپینگ سازماندهی شده از سوی نهادهای دولتی این کشور را رد کرده اند. آقای پوتین همچنین روز جمعه و ساعاتی پیش از آغاز نشست شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی اعلام کرده بود که مسئله دوپینگ تنها مربوط به کشور روسیه نیست و عده ای به دنبال بهره برداری سیاسی از این موضوع هستند.