Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا برکسیت باعث محدود شدن ورود مهاجران به بریتانیا می شود؟

آیا برکسیت باعث محدود شدن ورود مهاجران به بریتانیا می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی پاول بلاشوت لهستانی است.

آگهی

گزارش تفصیلی

پاول بلاشوت لهستانی است. او پس از پیوستن لهستان به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ میلادی، مانند هزاران نفر دیگر به امید کسب درآمد بالاتر به بریتانیا آمد.

پاول در سال ۲۰۰۷ میلادی فروشگاه خود را در شهر آکسفوردشایر در مرکز انگلستان دایر کرد. او در این فروشگاه محصولات غذایی اروپایی شرقی می فروشد. به گفته او روند اداری برای راه اندازی یک کسب و کار در بریتانیا بسیار آسانتر از لهستان است.

پاول می گوید: «من مجبور به زندگی در بریتانیا نبودم بلکه زندگی در اینجا را انتخاب کردم. من دوست دارم اینجا بمانم و می خواهم بخشی از جامعه بریتانیا باشم و از زندگیم راضی هستم. من مالیات می پردازم که زیاد هم هست اما زندگی در اینجا اینگونه است. من در خیابانها فرد مودبی هستم و با جامعه بریتانیا خودم را تطبیق داده ام. فکر می کنم سهمم را برای بودن در انگلستان پرداخت کرده ام.»

مارتا، دیگر تبعه لهستانی یکی از فروشگاههای پاول را مدیریت می کند. او چهار سال پیش و پس از پایان درسش در دبیرستان به بریتانیا آمده است. او که خود یک مهاجر است معتقد است که میزان مهاجرت به بریتانیا باید محدود شود.

مارتا می گوید: «به نظر من باید نظارتها افزایش یابد زیرا در حال حاضر شما نمی دانید به چه کسانی اجازه ورود می دهید. دیگر اینکه ما کار می کنیم و مالیات می پردازیم. در حالیکه “مادران مجرد” می آیند تا تنها از منافع زندگی در اینجا بهره ببرند و ما باید هزینه زندگی آنها را پرداخت کنیم.»

آزادی رفت و آمد بین کشورها، یکی از اصول بنیادی اتحادیه اروپا است. دیمن امبلینگ، خبرنگار یورونیوز در لندن می گوید: «با توجه به آمار رسمی، میزان مهاجرت خالص به بریتانیا، یعنی تفاوت شمار مهاجرانی که وارد خاک این کشور شده اند با تعدادی که این کشور را ترک کرده اند، در سال گذشته حدود ۳۳۳ هزار نفر بوده است که که دومین رکورد بالا در این زمینه محسوب می شود. بیش از نیمی از این تعداد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می ایند.»

طرفداران برکسیت معتقدند بحران های اقتصادی در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر شمار مهاجران بریتانیا افزوده است و این تعداد ورود مهاجر، خیلی زیاد است. آنها استدلال می کنند که اگر بریتانیا از این اتحادیه خارج شود می تواند مرزهایش را بهتر کنترل کند.

اما به نظر کارشناسان هنوز تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر روند ورود مهاجران به این کشور روشن نیست. مادلین سامپشن، مدیر مرکز مطالعات مهاجرت در دانشگاه آکسفورد می گوید: «اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود اما پس از آن به منطقه اقتصادی اروپا بپیوندد، در این صورت تغییرات نسبتا کمی در سیاستها اعمال می شود و مهاجرت همچنان ادامه می یابد. احتمال دوم این است که در بریتانیا سیستم جدیدی برای پذیرش مهاجران به اجرا گذاشته شود که در اینصورت ورود شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا سخت تر می شود و دولت بریتانیا نیز مانند دیگر کشورها به انتخاب میان نیروی کار ماهر می پردازد.»

نگاه عابران در شهر دانشگاهی آکسفورد به این موضوع چیست؟ شهری با ۱۶۰ هزار ساکن و حدود چهل هزار دانشجو که جمعیتی بسیار متنوع دارد:

یکی از ساکنان می گوید: «به نظر می رسد شمار مهاجران در اینجا بیشتر از ماست. بسیاری از آنها نیز بیکارند و بسیاری از آنها فقط اینجا هستند تا التماس کنند.»

دیگری می گوید: «فکر می کنم این موضوع مهمی است اما معتقد نیستم که این مشکل با رای دادن به ترک اتحادیه اروپا حل می شود. به همین دلیل برای ماندن در این اتحادیه رای می دهم.»

یکی از طرفداران مهاجران نیز می گوید: «من حامی مهاجران هستم. می دانم که بسیاری از مردم بریتانیا دوست دارند آزادانه به آنسوی مرزها بروند و فکر می کنم به همین دلیل باید به مردم برای ورود به این کشور نیز خوش آمد بگوییم. زیرا این کار باعث می شود غنی تر شویم و کوته فکری را به کناری بگذاریم.»

پاول و مارتا شهروند بریتانیا نیستند و نمی توانند در همه پرسی سوم تیر ماه شرکت کنند با این وجود از نتیجه این همه پرسی نیز نگران نیستند و این کشور را خانه خود می دانند. آنها می گویند هر اتفاقی بیفتد باز هم برای دریافت ملیت بریتانیا تقاضا خواهند داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضعیت دانشجویان اروپایی در بریتانیا در دوران پسابرکسیت: هزینه تحصیل بیشتر می‌شود

نظر کارآفرینان بریتانیا درباره خروج از اتحادیه اروپا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند