گفتگو با رییس اداره اطلاعات اوکراین در باره دستگیری شهروند فرانسوی

گفتگو با رییس اداره اطلاعات اوکراین در باره دستگیری شهروند فرانسوی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیروهای اطلاعاتی و امنیتی اوکراین روز دوشنبه اعلام کردند که گرگوآر موتو، شهروند ۲۵ ساله فرانسوی در حال برنامه ریزی برای انجام حملاتی در جریان برگزاری مسابقات فوتبال جام ملتهای اروپا بوده…

آگهی

نیروهای اطلاعاتی و امنیتی اوکراین روز دوشنبه اعلام کردند که گرگوآر موتو، شهروند ۲۵ ساله فرانسوی در حال برنامه ریزی برای انجام حملاتی در جریان برگزاری مسابقات فوتبال جام ملتهای اروپا بوده است.

این شهروند فرانسوی روز ۲۱ ماه مه و بعد از شش ماه تحقیق در مرز اوکراین و لهستان بازداشت شد. در تصاویر منتشرشده توسط سرویس امنیتی اوکراین این مرد در حال انتقال ۱۲۵ کیلو مواد منفجره، موشک انداز و چند قبضه کلاشنیکوف به داخل یک خودرو دیده می شود.

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز با واسیل هریتساک، رئیس اداره امنیتی اوکراین گفتگو کرده است. واسیل هرتسیک می گوید این شهروند فرانسوی قصد حمله به یک مسجد، یک کنیسه و ادارات مالیات فرانسه را داشته است. هدف او ابراز مخالفت با سیاست مهاجرتی فرانسه، گسترش اسلام و جهانی شدن اعلام شده است.

یورونیوز: شما عملیات را پایان یافته تلقی می کنید یا فکر می کنید هنوز کار زیادی باقی مانده که باید انجام شود.

واسیل هریتساک: «تا آنجا که من می دانم این مرد برای یک شرکت کشاورزی کار می کرده است. با این حال در اوکراین او اسلحه به همراه داشته است و عکسها و ویدئوی ما بوضوح شیوه ای را که او کلاشنیکوف در دست داشته نشان می دهد. می توانید ببینید او انگشتش را به چه شکل نگه داشته است. تنها ماموران نیروهای ویژه می دانند به چه شکل دستشان را نه روی ماشه بلکه بر روی گیرنده موجود بر روی لوله تفنگ بگذارند. او از آمادگی خود برای انجام حمله تروریستی در فرانسه خبر داده است. او از خیلی چیزها ابراز ناراحتی کرده است و می گوید سازمانی وجود دارد که او عضو این سازمان است. او مانند فردی به نظر نمی رسد که تنها قصد خرید سلاح و فرستادن آن به فرانسه را داشته است.»

یورونیوز: بنا به تحقیق شما او وابسته به کدام سازمان است؟

واسیل هریتساک: «متاسفانه نمی توانم همه شواهدی را که در جریان تحقیقمان به دست آورده ایم بیان کنم. اما به احتمال زیاد این یک سازمان راست افراطی بوده است.»

یورونیوز: آیا یک سازمان راست افراطی فرانسوی بوده است یا یک سازمان راست افراطی اروپایی و یا یک سازمان راست افراطی فراملیتی؟

واسیل هریتساک: «متاسفانه نمی توانم بگویم که این سازمان تنها در فرانسه فعالیت داشته است اما آنچه ما براساس تحقیقات مقدماتی و عملیات جستجو به دست آورده ایم نشان می دهد که اکثر اعضای این سازمان شهروند فرانسوی هستند.»

یورونیوز: او با کدام واحد نظامی اوکراین تماس داشته است؟ گردانهای داوطلبانه یا یک یگان عادی ارتش؟

واسیل هریتساک: «او هم با گردان های داوطلبانه و هم با نمایندگان ارتش اوکراین تماس داشته است. برای مدتی طولانی تلاشهای او ناموفق بود تا اینکه ما متوجه این تلاشها شدیم.»

یورونیوز: تماس مثبت او با گردان بود یا ارتش عادی اوکراین؟ چه کسی به او اسلحه فروخت؟

واسیل هریتساک: «از مقطعی به بعد و براساس قوانین فعلی اوکراین، دستگاه امنیتی تصمیم گرفت که “بازی عملیاتی” را با شهروند فرانسوی آغاز کند تا به اهداف واقعی او برای دستیابی به سلاح و انجام اقدامات تروریستی در اروپا پی ببرد.»

یورونیوز: او چه مقدار هزینه سلاح پرداخت؟

واسیل هریتساک: «او چندین پرداخت انجام داد. دفعه اول او از مکالمه اش با فروشنده راضی بود و پیشنهاد کرد که هزینه را پیشاپیش پرداخت کند. این پیش پرداخت پنج هزار یورو بود و در سه مرحله انجام شد. علاوه بر این، افراد دیگری نیز برای پرداخت های آتی خرید ابزار کشتار، همدست این مرد بودند. آنها پول نقد به داخل اوکراین می آوردند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جام ملتهای اروپا در فرانسه، زیر سایه اعتصابهای سراسری

مشکلات ویزای فرانسه برای هواداران تیم ملی فوتبال اوکراین

فرانسوی افراطی دستگیر شده در اوکراین قصد حملات وسیع در کشورش را داشت