نتانیاهو در روسیه؛ تحکیم رابطه با حامی دشمنان استراتژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نتانیاهو در روسیه؛ تحکیم رابطه با حامی دشمنان استراتژیک

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه به روسیه سفر کرد و در کرملین مورد استقبال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

این سومین سفر آقای نتانیاهو به روسیه طی یکسال گذشته و همزمان با بیست و پنجمین سالگرد از سرگیری روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و روسیه است.

اگرچه ایالات متحده آمریکا همچنان بزرگترین متحد اسرائیل محسوب می شود، اما با توجه به همکاری نزدیک روسیه با ایران و حزب الله لبنان برای حفظ بشار اسد در سوریه، یعنی سه دشمن مهم اسرائیل در منطقه، تل آویو نمی تواند از نقش کلیدی مسکو در تحولات خاورمیانه چشم بپوشد.

بحران خاورمیانه، تحولات سوریه و روابط دوجانبه مسکو و تل آویو از عمده موضوعات مورد بحث میان رهبران دو کشور در این سفر بود.

ولادیمیر پوتین در این دیدار گفت: «ما در روسیه اهمیت زیادی برای رابطه با اسرائیل قائلیم. هم به دلیل اینکه اسرائیل یک بازیگر اصلی در خاورمیانه است و هم به دلیل رابطه تاریخی که میان دو کشور وجود دارد.»

آقای نتانیاهو نیز گفت: «ما همچنان موضوعات زیادی برای گفتگو داریم، سوژه هایی که برای هر دو کشور بسیار مهم هستند. از جمله تکنولوژی، همکاریهای کشاورزی، بازرگانی و مشکلات منطقه ای. ما چالش های مشترک بسیاری داریم.»

نخست وزیر اسرائیل در این روز همچنین از آرامگاه سرباز گمنام در مسکو بازدید و تاج گلی اهدا کرد.