رقابت تنگاتنگ دو نامزد ریاست جمهوری در پرو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رقابت تنگاتنگ دو نامزد ریاست جمهوری در پرو

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در پرو برگزار شد و بنابر نتایج اعلام شده، رقابت تنگاتنگی میان پدرو پابلو کوشینسکی، نامزد حزب راست میانه و کیکو فوجیموری، نامزد حزب راستگرای مردم در جریان است. نتایج اولیه از پیشتازی نامزد راست میانه با نزدیک به ۵۰.۸ درصد نسبت به دختر دیکتاتور سابق پرو با ۴۹.۲ درصد خبر می دهند.

شامگاه یکشنبه هر دو نامزد جشن پیروزی با حضور هواداران خود را برگزار کردند اما به گفتۀ کمیسیون انتخابات پرو نتایج رسمی این رای گیری روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

کیکو فوجیموری در دور نخست این انتخابات که در روز دهم آوریل برگزار شده بود، ۳۹ درصد آرا را کسب کرده بود. در مقابل، پدرو پابلو کوشینسکی، بانکدار سابق وال استریت توانسته بود تنها ۲۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

هر دو کاندیدای ریاست جمهوری پرو قول داده اند با جنایت و ناامنی در کشور که به علت افزایش فعالیت قاچاقچیان طی سالهای اخیر رو به گسترش گذاشته و همچنین فقر مبارزه کنند.

کیکو فوجیموری که ۴۱ سال دارد و طی سالهای اخیر با فاصله گرفتن از پدر خود که به جرم فساد مالی و جنایت علیه بشریت به ۲۵ سال زندان محکوم شده، تلاش کرده است خود را به مردم پرو نزدیک کند. طی ۱۰ سال ریاست جمهوری آلبرتو فوجیموری بیش از ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر دیگر نیز در این کشور ناپدید شدند.

مخالفان کیکو فوجیموری در طول رقابت های انتخاباتی، کارزاری را به نام «نه به کیکو فوجیموری» براه انداخته و وی را به فساد مالی، پولشویی و دست داشتن در تجارت مواد مخدر متهم می کردند.