آیا «برکسیت» به نفع شرکتهای کوچک و متوسط است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
آیا «برکسیت» به نفع شرکتهای کوچک و متوسط است؟

با نزدیک شدن تاریخ برگزاری همه پرسی درباره ماندن و یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا صاحبان و مدیران شرکتها و بنگاههای تجاری کوچک و متوسط بر خلاف کمپانی های بزرگ هنوز دقیقا نمی دانند ماندن در این اتحادیه در جهت منافع آنهاست و یا خیر.

آنگس آرمسترانگ، مدیر بخش اقتصاد کلان موسسه ملی مطالعات اقتصادی و اجتماعی بریتانیا اعتقاد دارد: «هیچگاه هیچ کشوری به وسعت بریتانیا یک اتحادیه اقتصادی را ترک نکرده است. به عبارت دیگر در این زمینه هیچ سابقه ای از گذشته نداریم که اطلاعاتی به ما بدهد. بنابراین به عرصه ناشناخته ای پا می گذاریم.»

شرکت «رید استیل»، فعال در بخش سازه های فولادی و ساخت و ساز خروج از اتحادیه اروپا را به نفع فعالیتهای خود می داند. مدیر این شرکت اعتقاد دارد قوانین دست و پا گیر مانع پیشرفت است.

سیمون بوید، مدیر کمپانی «رید استیل» گفت: «باید از این موقعیت استفاده کرد. این یک فرصت استثنایی برای ماست تا بتوانیم بر سرنوشت خود کنترل داشته باشیم. از نقطه نظر تجاری بازرگانی اتحادیه اروپا تبعات منفی برای ما دارد. با قواعد و قوانین بیش از حدی مواجه هستیم که جلوی ما سد ایجاد کرده اند.»

اما مدیر شرکت «ایست اند فودس» صادرکننده غذاهای آسیایی از اروپا به نقاط مختلف بیم آنرا دارد که خروج از اتحادیه اروپا برروی روند صادرات این کمپانی تاثیر منفی داشته باشد. جیسون ورا، رییس این کمپانی می گوید: «از نظر بازرگانی ایجاد تسهیلات در مبادلات نکته مهمی است. از لحاظ اداری سهولت بیشتری برای فروش اجناس در اروپا وجود دارد. برای ثبت شرکتها و فعالیتها سخت گیری در اتحادیه اروپا وجود ندارد و این مقرون به صرفه است. بنابراین تسهیلات زیادی که به شرکتها کمک می کنند وجود دارد.»

پس از انتشار نتایج یک نظر سنجی در روز دوشنبه مبنی بر اینکه ۵۱ درصد مردم خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند، ارزش پوند در برابر دلار آمریکا کاهش یافت.