دختر رئیس جمهوری زندانی پرو در دور دوم انتخابات

دختر رئیس جمهوری زندانی پرو در دور دوم انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کیکو فوجیموری، یکی از نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو است که روز یکشنبه آینده (پنجم ماه ژوئن) در برابر پدرو پابلو کازینسکی، اقتصاددان سابق بانک جهانی رقابت خواهد…

آگهی

کیکو فوجیموری، یکی از نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو است که روز یکشنبه آینده (پنجم ماه ژوئن) در برابر پدرو پابلو کازینسکی، اقتصاددان سابق بانک جهانی رقابت خواهد کرد.

خانم فوجیموری در حالی به دور دوم انتخابات راه یافته که پدرش که رئیس جمهوری سابق پرو بوده از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون به جرم فساد و نقض حقوق بشر در حبس به سر می برد.

وابستگی کیکو به پدرش نگرانی های بسیاری را در بین مخالفان وی ایجاد کرده است. آنها می گویند، در صورت پیروزی او در انتخابات، ممکن است پرو بار دیگر با دوره ای از فساد و استبداد روبرو شود.

آلبرتو فوجیموری، رئیس جمهوری سابق پرو به فساد گسترده در دورانی که در قدرت بوده یعنی دهه ۱۹۹۰ میلادی متهم است. فوجیموری درسال ۲۰۰۰ و به دنبال جنجال افشای فساد مالی به ژاپن گریخت.

پس از این اتفاق مجلس پرو او را از سمتش برکنار کرد. او در سال ۲۰۰۵ میلادی و در پی سفر به شیلی دستگیر شد و در سال ۲۰۰۷ به پرو بازگردانده و به اتهام فساد مالی و نقض حقوق بشر دادگاهی شد.

همزمان با افزایش احتمال پیروزی دختر آلبرتو فوجیموری هزاران نفر از مخالفان او از جمله دانشجویان، سیاستمداران چپگرا و اتحادیه های کارگری در خیابانهای شهر لیما، پایتخت پرو تظاهرات کردند.

با وجود اعتراض های گسترده اما دختر ۴۰ ساله رئیس جمهوری زندانی پرو که گرایش های راست میانه دارد توانست بخشی از آرای مردم را کسب کند و به دور دوم انتخابات راه یابد. کیکو فوجیموری در جریان کمپین انتخاباتی اش وعده داد، تقویت پایه های دموکراسی و مبارزه با جرم و جنایت در کشور را در اولویت برنامه های خود قرار دهد. او همچنین در سال ۲۰۱۲ میلادی خواستار عفو انسان دوستانه پدرش شد اما با مخالفت رئیس جمهور کنونی پرو مواجه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی