نیروهای سازمان همکاری در شرق اوکراین: تایید کی یف، تکذیب مسکو

نیروهای سازمان همکاری در شرق اوکراین: تایید کی یف، تکذیب مسکو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد که چهار کشور روسیه، آلمان فرانسه و اوکراین مشهور به گروه نرماندی بر سر اعزام نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا به مناطق شرقی این کشور موافقت کرده…

آگهی

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد که چهار کشور روسیه، آلمان فرانسه و اوکراین مشهور به گروه نرماندی بر سر اعزام نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا به مناطق شرقی این کشور موافقت کرده اند.

در مقابل مسکو روز جمعه اعلام کرد که هیچ توافقی در این باره انجام نشده، اما این موضوع قابل مذاکره و بررسی است.

آقای پوروشنکو گفت: «امروز موفقیت دیپلماتیک بزرگی داشتیم. نه تنها گروه نرماندی در سطح عالی با اعزام نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا موافقت کرد، بلکه در خود سازمان به ریاست آلمان در وین با این اقدام موافقت شد. دوستان آلمانی ما گفتگو درباره اعزام نیرو را آغاز کرده اند.»

در حال حاضر حضور سازمان امنیت و همکاری در منطقه دونباس اوکراین صرفا نظارتی است اما نیروهایی که به گفته آقای پوروشنکو قرار است به مناطق ناآرام اعزام شوند مسلح خواهند بود.

یک کارشناس سیاسی درباره اهمیت اعزام این نیروها می گوید: «نیروهایی که اکنون در منطقه هستند به تمام اماکن دسترسی ندارند. ماموران سازمان امنیت و همکاری اروپا مورد حمله قرار می گیرند. بدیهی است که فعلا نمی توان در منطقه دونباس انتخابات برگزار کرد، چون سرزمین آزادی نیست.»

کی یف پیش تر اعلام کرده است که اعزام نیروهای مسلح به منطقه دونباس از شروط اساسی برای برگزاری انتخابات در این منطقه است.

خبرنگار یورونیوز در کی یف می گوید: «انتخابات در دونباس زمانی میسر است که درخواست اوکراین برای تامین امنیت در منطقه محقق شود. رییس جمهور پوروشنکو خواستار تقویت کنترل در مرز اوکراین و روسیه شده و معتقد است که نیروهای بین المللی باید در این منطقه نظارت ویژه ای داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا: بر لبه پرتگاه است و فرقی با اتحادیه اروپا و ناتو ندارد

حمله با چاقو به کودکان در دوبلین ایرلند ۵ زخمی برجای گذاشت

پرسه‌زنی شبانه سلطان جنگل در حومه رم؛ فرار شیر از سیرک وحشت‌آفرین شد