Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مشکلات پرستاران؛ «ثبت نامه‌ها در گینس»

مشکلات پرستاران؛ «ثبت نامه‌ها در گینس»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

«پرستاران» یکی از سریالهای موفق چند سال اخیر بود که سه‌شنبه شب‌ها از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شد. سریالی که نشان دهنده دنیای کاری پرستاری با اتفاقات جذاب درمحیط بیمارستان بود. پخش این سریال که به نوعی نشانگر سطح بالای کیفیت کاری و تناسب دستمزد پرستاران در استرالیا بود، می توانست انگیزه مهمی برای خروج بسیاری از کارکنان شاغل در بخش های درمانی در آن زمان تا کنون باشد. بر اساس آمار مراکز کاریابی در حال حاضر سالانه ۳۰۰ نفر پرستار از ایران خارج می‌شوند و به کاناد، به ویژه منطقه کبک و کشورهای اروپایی عزیمت می‌کنند.

وجود ۱۶۰ دانشکده پرستاری و کمبود پرستار

بيشترین تعداد موسسات آموزشی در سيستم بهداشت و درمان با ۱۶۰ دانشکده به پرستاران اختصاص دارد که سالانه ۷ تا ۸ هزار پرستار فارغ التحصيل می شوند؛ با این وجود این بخش در جذب و نگهداری پرستاران مشکل دارد. بنا به گفته های یکی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری علت کمبود نیروی پرستار در بيمارستان‌ها ممکن است به دلیل عوامل بيماری‌زایی باشد که پرستاران راتهدید می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد شریفی مقدم عضو شورای عالی نظام پرستاری در گفت‌وگویی با اشاره به مشکلات پرستاران و ترک محل کار توسط آنها گفت: «در بيمارستان‌های کشور تمام بار مسئوليت بر دوش پرستاران است اما کمترین ارزش را برای پرستاران قائل هستند خيلی از پرستاران خانه نشين هستند و بسياری از پرستاران در نهادها و ارگان‌های غیرمرتبط مشغول شدند٬ آمار زیادی وجود دارد که پرستاران بيمارستان‌ها را ترک می کنند. بنابراین ریشه این مشکلات باید به صورت کلی حل شود». آقای شریفی مقدم می‌گوید که در دنيا به پرستاران به شکل ویژه نگاه می کنند اما در کشور ما به این قشر آنگونه که باید توجه ویژه نمی شود.

نادیده گرفتن جایگاه پرستاران در طرح تحول سلامت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با توجه به برنامه‌ریزی‌های کلان کشور به ویژه سند چشم انداز ۲۰ ساله مواد قانونی مرتبط با سلامت را در برنامه پنجم توسعه پس ا ز يک مرحله مطالعاتی شش ماهه از ارديبهشت ماه ۱۳۹۳ آغاز کرد. تحول در نظام سلامت با سه رويکرد حفاظت مالی از مردم، ايجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نيز ارتقاي کيفيت خدمات اجرا شد. در این طرح که هشت بسته اجرایی دارد، هیچ اشاره ای به نظام پرستاری و حمایت از این کادر درمانی نشده است .
ثبت نامه های بی جواب برای وزیر در گینس

دکتر علی محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت بی توجهی وزیر بهداشت و اجرای نادرست طرح تحول سلامت را چالش جدی برای پرستاران عنوان کرد.

آقای آدابی با اشاره به ادامه پیگیری‌های این نهاد برای بهبود وضعیت شغلی پرستاران گفت: « تاکنون ۷ نامه به شخص وزیر به عنوان عالی‌ترین مقام وزارت بهداشت ارسال کرده ایم تا در جلسه شورای عالی سازمان نظام پرستاری به عنوان برگزیدگان و منتخبین پرستاران کشور شرکت کنند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت نکرده ایم. اما ما به عنوان نماینده پرستاران هیچ گاه به دلیل ناملایمات و بی توجهی ها از تلاش باز نمی ایستیم و به فعالیت ها و پیگیری های خود ادامه می دهیم. تاجایی که تعداد نامه‌هاو دعوت‌های ما از ایشان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود.»
یک بام و دوهوا در سیستم درمانی

پرداخت کارانه (حقوق و مزایا) پرستاران در حال حاضر مهمترین بحث مطرح در این چند سال اخیر است. تفاوت سطح دستمزد در میان گروه های پزشکی و پرستاری از موارد اعتراضی سازمان نظام پرستاری کشور است. رئیس کل سازمان نظام پرستاری در همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت با انتقاد از وضعیت موجود گفت: «چنین شرایطی در نظام سلامت دیده نمی شود. دریافتی‌های پرستاران هیچ تناسبی با زحماتی که می‌کشند، ندارد و به خصوص وقتی احساس می‌کنند تعرفه کاری که آن‌ها انجام می‌دهند را ‌پزشکان دریافت می‌کنند، دچار سرخوردگی و نارضایتی می‌شوند.»

انهدام سیستم مراقبت در کشور

علی اکبر قربانی رییس هیات مدیره نظام پرستاری قم در خصوص ساختار سیستم مراقبت کشور به خبرگزاری ایلنا گفت: «ساختار سیستم مراقبت در کشور منهدم شده است، در گذشته برای مراقبت از بیمار یک فرآیند وجود داشت و افراد مختلفی اعم از پرستار، بهیار، بیماربر، نظافتچی در بیمارستان نقش خود را اعمال می‌کردند، اما در حال حاضر این سیستم به‌هم ریخته است و از افرادی که در گذشته خدمات می‌دادند، فقط یک پرستار و یک کارگر شرکتی باقی مانده است؛ در نتیجه خیلی از خدمات انجام نمی‌شود و یا پرستاران مجبورند علی‌رغم اینکه وظیفه‌ای ندارند، این خدمات را ارائه کنند که این مساله موجب نارضایتی در کادر پرستاری و مردم شده است.»

یکی از بسته‌های مطرح شده در طرح تحول سلامت کشور، ارتقای کیفیت ویزیت در بیمارستانهای دولتی، کلینیک‌ها و بیمارستانهای وزارت بهداشت است. وزیر بهداشت ایران پنجشنبه ۱۳ خرداد با وجود تلاش دولت برای گسترش مراکز بیمارستانی، « پرداخت حقوق به پرستاران و پزشکان» را «بسیار مهم‌تر از ساخت بیمارستان های جدید» توصیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای بزرگترین ارکستر جهان با حضور ۱۲ هزار نوازنده در ونزوئلا

خواهران ژاپنی ۱۰۷ ساله عنوان مسن ترین دوقلوهای جهان را دریافت کردند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند