آلکسیس سیپراس: یونان می تواند پل دوستی میان روسیه و اتحادیه اروپا باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلکسیس سیپراس: یونان می تواند پل دوستی میان روسیه و اتحادیه اروپا باشد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سفر دو روزه اش به یونان را با بازدید غیررسمی از «کوه آتوس» که مکانی مقدس برای ارتدوکس های روسیه و یونان است به پایان رساند. دیدار او با هزارمین سالگرد حضور راهبان روس در معبد کوه آتوس همزمان بود.

آقای پوتین در این بازدید که پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس جمهوری یونان نیز او را همراهی می کرد، بر اهمیت ویژه عبادتگاه کوه آتوس برای مومنان ارتدوکس روسیه تاکید کرد.

سفر آقای پوتین به یونان در حالی انجام می شود که به زودی در ماه ژوئن اتحادیه اروپا باید درباره تمدید یا لغو تحریم های اقتصادی روسیه تصمیم گیری کند.

ولادیمیر پوتین پیش از عزیمت به کوه آتوس در یک نشست خبری به همراه الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان بر روابط قوی کشورش با یونان تاکید کرد. آقای سیپراس نیز پیشنهاد کرد که آتن به دلیل روابط تاریخی و سنتی اش با مسکو، برای کمک به بهبود روابط روسیه و اتحادیه اروپا وارد عمل شود.

او گفت: «همه می توانند این موضوع را تایید کنند که با رقابتی که میان اتحادیه اروپا و روسیه وجود دارد، هیچ آینده ای را نمی توان برای اروپا متصور شد. به همین دلیل سودمندی کشور یونان این است که مانند پل دوستی و همکاری در این میان ایفای نقش کند.»

در جریان این سفر، میان دو کشور یونان و روسیه چند معاهده تجاری نیز به امضا رسید.