Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اظهارات وکلای نادیا ساوچنکو درباره نقش دیپلماسی در آزادی این خلبان اوکراینی

اظهارات وکلای نادیا ساوچنکو درباره نقش دیپلماسی در آزادی این خلبان اوکراینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از آزادی نادیا ساوچنکو، وکلای او اعلام کردند که در مذاکرات شب قبل از آزادی، در مورد احتمال مبادله او با دو زندانی روس، به آنها اطلاعی داده نشده…

آگهی

یک روز پس از آزادی نادیا ساوچنکو، وکلای او اعلام کردند که در مذاکرات شب قبل از آزادی، در مورد احتمال مبادله او با دو زندانی روس، به آنها اطلاعی داده نشده بود.

به گفته یکی از وکلای این خلبان اوکراینی، توافق نهایی طی مکالمه تلفنی رهبران کشورهای گروه فرمت نرماندی (شامل روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه) حاصل شده است. طبق گفته آنها، چنانچه فشاری از سوی کشورهای غربی بر پوتین برای عفو نادیا ساوچنکو وجود نداشت، خود او هرگز درخواست عفو نمی کرد.

مارک فگین وکیل ساوچنکو گفت که آزادی او شاید نقطه آغاز آزادی دیگر زندانیان اوکراینی باشد. به گفته وزیر امور خارجه این کشور ۱۰ اوکراینی دیگر در روسیه زندانی هستند که این رقم طبق گزارش روزنامه نگاران مستقل به ۲۸ نفر می رسد.

وکیل این خلبان می گوید: «او نمی خواست با عفو شدن به اوکراین برگردد. تصمیمش این بود. او از ما به صورت مکتوب خواسته بود که برای آزادی اش درخواست عفو ندهیم. نقش حیاتی در آزادی نادیا را پوتین و رهبران گروه فرمت نرماندی بازی کردند.»

با تبدیل شدن نادیا ساوچنکو به قهرمان ملی اوکراین توجه بسیاری از احزاب و گروه های سیاسی به او جلب شده است.

ولادیمیر فسنکو، تحلیلگر سیاسی گفت: «در آینده بسیاری از احزاب و گروه ها، ساوچنکو را به چشم یک مهره سیاسی خواهند دید. زمانی که او در روسیه بود، تبدیل به نماد میهن پرستی و استقامت اوکراین شد. همه اینها موقعیت بالقوه سیاسی عالی از او ساخت و خیلی ها سعی خواهند کرد که از این فرصت بهره ببرند.»

ماریا کورنیوک، خبرنگار یورونیوز در اوکراین می گوید: «آزادی نادیا ساوچنکو درست قبل از آغاز اجلاس رهبران گروه هفت، به وقوع پیوست. یکی از موضوعات کلیدی این اجلاس، تحریم ها علیه روسیه بود. با این حال رهبران گروه هفت اعلام کردند که آزادی خلبان اوکراینی برای کاهش تحریمها کافی نیست و آنها در صورتی برداشته می شوند که پیمان مینسک به طور کامل اجرا شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو نقش توافق نامه مینسک در آزادی خلبان اوکراینی را انکار کرد

زندانیان روس مبادله شده با خلبان اوکراینی به مسکو بازگشتند

خلبان زندانی اوکراینی به کشورش بازگشت