عملیات آزادسازی فلوجه؛ پیشروی ارتش عراق در مناطقی از شهر الکرمه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عملیات آزادسازی فلوجه؛ پیشروی ارتش عراق در مناطقی از شهر الکرمه

در جریان عملیات ارتش عراق که از روز دوشنبه گذشته و برای آزاد سازی فلوجه آغاز شده است، روز چهارشنبه نیروهای دولتی عراق موفق شدند مناطقی از شهر الکرمه در شانزده کیلومتری فلوجه را تصاحب کنند. درگیری میان نیروهای داعش و ارتش عراق در بخش هایی از این شهر ادامه دارد.

نیروهای ارتش عراق به کمک نیروهای شیعه بسیج مردمی این کشور در عملیات آزاد سازی فلوجه که در دست داعش است، به پیشرفت هایی در جبهه های شرق و غرب دست یافتند.

سمیر محمد، فرمانده نیروهای واکنش سریع ارتش عراق در سخنانی گفت: «ما این مناطق را دو روز پیش پس گرفتیم، سپس به پیشروی ادامه دادیم و به الکرمه رسیدیم. افراط گرایان دیوارهای بتونی ساخته بودند. ما دیوارها را شکستیم و به آنها حمله کردیم. افراط گرایان اکنون از راکت و تک تیراندازهایشان استفاده می کنند تا در برابر پیشرفت ما مقاومت کنند اما ما مطمئن هستیم که به زودی فلوجه را پس خواهیم گرفت.»

ارتش عراق همچنین در منطقه السیجر که بین الکرمه و فلوجه است به پیشروی هایی دست یافته است و نبرد برای کنترل منطقه استراتژیک السیجر ادامه دارد. عملیات بازپس گیری فلوجه توسط نیروهای ارتش عراق با پشتیبانی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال انجام است.

عملیات آزاد سازی فلوجه به علت استفاده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی، با دشواریهای زیادی همراه است. در همین حال آیت الله علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعیان عراق از ارتش خواسته است که با خویشتنداری مانع آسیب رسیدن به غیرنظامیان شوند.