Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نبرد علیه داعش در عراق و سوریه

نبرد علیه داعش در عراق و سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پنجشنبه گذشته نیروهای عراقی شهر رُطبه را که دو سال پیش به دست داعش افتاده بود آزاد کردند.

آگهی

پنجشنبه گذشته نیروهای عراقی شهر رُطبه را که دو سال پیش به دست داعش افتاده بود آزاد کردند. به این ترتیب اکنون نیروهای عراقی اکثر مناطق شمال غربی این کشور را تحت کنترل خود دارند.

حمله ارتش عراق به رطبه با پشتیبانی نیروی هوایی آمریکا بیست و چهار ساعت به طول انجامید. رطبه در استان انبار و در غرب رمادی و فلوجه و در ۳۶۰ کیلومتری بغداد واقع است.

رطبه در کنار بزرگراه بین المللی قرار دارد که عراق را به سوریه متصل می کند. نیروهای داعش از آن برای عملیات در نواحی شمالی و شرقی آنجا استفاده می کردند. و از این منظر نیز بازپس گرفتن آن از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار است.

یک مقام نظامی ارتش عراق از چگونگی نبرد ربطه می گوید: «مقاومت چندانی نشد. تعدادی بمب در چند مغازه و رستوران و خودرو کار گذاشته شده بود. موفق شدیم از رطبه بیرون شان کنیم و تا خارج از شهر و اطراف بزرگراه را از وجودشان پاک کنیم.» دیگری می افزاید: «غیرنظامیان کمک مان کردند و مخفیگاه های دشمن و خودورهای بمب گذاری شده و مسیر های مین گذاری شده را نشان مان دادند.»

اما نبرد در استان شمالی نینوا همچنان ادامه دارد؛ پیکارجویان داعش موصل را تحت کنترل دارند و سرسختانه از مواضع خود در دهکده های اطراف آن مثل سلطان عبدالله دفاع می کنند. این تصاویر بمباران یک منبع ذخیره نفت داعش را در سلطان عبدالله نشان می دهد که توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا صورت گرفته است. این در حالی است که از دو ماه پیش نیروهای عراقی با پشتیبانی هوایی نیروهای بین المللی عملیات گسترده ای را برای بازپس گرفتن موصل آغاز کرده است. موصل٬ دومین شهر بزرگ عراق دو سال است که در اختیار داعش است. بسیاری شکست داعش در عراق را منوط به سقوط این شهر می دانند.

نبرد علیه داعش در سوریه اما به نظر پیچیده تر می آید. ارتش بشار اسد امیدوار است به زودی استان دیر الزور را به طور کامل آزاد کند و به این ترتیب راه ارتباطی بین رقه٬ پایتخت خودخوانده داعش با عراق را مسدود کند.

ارتش سوریه هفته گذشته این تصاویر را منتشر کرد و مدعی شد که مربوط به نبردی در دیر الزور است اما تاریخ دقیق این نبرد اعلام نشد. تصاویر از بیمارستانی در شهر دیر الزور است. شهری که به باور کارشناسان همچنان تحت کنترل داعش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد