انتخاب «ملا هبت الله آخوندزاده» بعنوان رهبر جدید گروه طالبان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخاب «ملا هبت الله آخوندزاده» بعنوان رهبر جدید گروه طالبان

در پی تایید کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر سابق طالبان، این گروه روز چهارشنبه مولوی هبت الله آخوندزاده، معاون رهبر سابق و رئیس پیشین امور قضایی طالبان را به جانشینی او برگزید.

رهبر سابق طالبان شنبه هفته گذشته ۲۱ ماه مه در جریان حملات پهپادهای آمریکا در منطقه مرزی بین افغانستان و پاکستان کشته شد. اجساد کشته شدگان این حملات به بیمارستانی در کویته پاکستان انتقال داده شده اند و گفته می شود که جسد رهبر سابق طالبان نیز در میان آنهاست.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی طالبان، این گروه سراج الدین حقانی پسر جلال الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی که حملات بسیاری را در سالهای اخیر در کابل رهبری کرده است و مولوی یعقوب، پسر ملا محمد عمر رهبر اسبق طالبان را بعنوان معاونان رهبر جدید طالبان انتخاب کرده است.

هبت الله آخوندزاده رهبر جدید طالبان حدود ۶۰ سال دارد و از قبیله قدرتمند ورزایی پشتون و اهل ولایت قندهار در جنوب افغانستان است.

هنوز مشخص نیست که آیا تغییر رهبر طالبان در مواضع آنها در رابطه با گفتگوهای صلح در افغانستان هم تغییر ایجاد می کند یا خیر. با این حال همزمان با انتشار خبر انتصاب رهبر جدید طالبان، یک حمله انتحاری به یک اتوبوس حامل کارکنان یک دادگاه در غرب کابل ۱۰ کشته و چهار زخمی بر جای گذاشت. هیچ فرد یا گروهی تاکنون مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.