احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

آیت الله احمد جنتی، روحانی محافظه کار ۹۰ ساله، روز سه شنبه به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. انتخاب احمد جنتی نشانه ای از ادامه کنترل نهادهای سیاسی کلیدی در ایران توسط روحانیان محافظه کار و تندرو ارزیابی می شود.

احمد جنتی در رای گیری انتخاب رئیس دوره جدید مجلس خبرگان با کسب ۵۱ رای برای مدت ۲ سال به این سمت انتخاب شد. او در انتخابات اسفند ماه، به عنوان نفر آخر لیست تهران وارد این مجلس شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی که در انتخابات اسنفد ماه رای اول مردم تهران را برای ورود به مجلس خبرگان کسب کرده بود در این دوره نامزد ریاست خبرگان نشد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران و سعید جلیلی مذاکره کننده پیشین ایران در پرونده هسته ای، از جمله مهمانان حاضر در نخستین جلسه مجلس خبرگان بعد از انتخابات اسنفد ماه بودند.

مجلس خبرگان رهبری کنونی ۸۸ عضو دارد و یکی از وظایفش انتخاب جانشین آیت الله علی خامنه ای ۷۷ ساله است که شایعاتی درباره بیماری اش گاه به گاه شنیده می شود. احمد جنتی همزمان ریاست شورای نگهبان را نیز بر عهده دارد.

رقبای احمد جنتی برای ریاست خبرگان، ابراهیم امینی و محمود هاشمی شاهرودی بودند که به ترتیب ۲۱ و ۱۳ رای کسب کردند.

محمد علی موحدی کرمانی و محمود هاشمی شاهرودی نیز به عنوان نائب رئیسان اول و دوم و قربانعلی دری نجف آبادی و احمد خاتمی به عنوان دو منشی هیات رئیسه خبرگان انتخاب شدند.