بان کی مون خواهان عزم کشورهای جهان برای حل مشکل آوارگان شد

بان کی مون خواهان عزم کشورهای جهان برای حل مشکل آوارگان شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست موسوم به «نشست انسانی» با حضور رهبران و نمایندگان ۱۷۵ کشور و دبیر کل سازمان ملل متحد در شهر استانبول ترکیه آغاز به کار کرد.

آگهی

نشست موسوم به «نشست انسانی» با حضور رهبران و نمایندگان ۱۷۵ کشور و دبیر کل سازمان ملل متحد در شهر استانبول ترکیه آغاز به کار کرد.

علاوه بر رهبران سیاسی کشورها، مدیران شرکتهای بخش خصوصی و رهبران سازمانهای خیریه امدادرسان هم در این نشست حضور دارند.

شماری از هنرمندان از جمله دنیل کریگ، هنرپیشه سابق نقش جیمز باند هم برای حضور در این نشست به استانبول آمده اند. دنیل کریگ در مراسم افتتاحیه درباره خطر مین ها و بمبهای کنار جاده ای صحبت کرد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: «من از شما می خواهم که شمار افراد آواره شده در داخل کشورها را تا سال ۲۰۳۰ میلادی، به نصف کاهش دهید و راه حل درازمدتی برای افراد آواره شده پیدا کنید.»

نشست استانبول در شرایطی برگزار می شود که بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، بیش از ۱۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان به کمکهای فوری انسانی نیاز دارند و بیش از ۶۰ میلیون نفر بر اثر جنگ و درگیری آواره شده اند.

در جریان جنگ داخلی سوریه در طول پنج سال گذشته، بیش از چهار صد هزار نفر کشته شده اند و حدود یازده میلیون نفر آواره شده اند که بسیاری از آنها به خارج سوریه فرار کرده اند.

از سوی دیگر اوضاع بد جنوب آفریقا در ماه های اخیر با پدیده آب و هوایی ال نینیو بدتر شده است. به گفته یکی از سازمانهای وابسته به سازمان ملل متحد، به دلیل قحطی کم سابقه، بیش از ۱۴ میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند. به عنوان نمونه ۲۶ درصد جمعیت زیمبابوه نیاز فوری به غذا دارند.

مایکل، فرانتی، خواننده آمریکایی از دیگر هنرمندان حاضر در این نشست به خبرنگار یورونیوز گفت: «ترکیه میزبان بیش از دو میلیون و هفتصد هزار نفر از آوارگان است و حدود ده میلیارد دلار هزینه کرده است. در حالی که هزینه ای که کشورهای دیگر کرده اند فقط ۴۵۰ میلیون دلار است. به نظر من بسیار مهم است که همه ما نیاز فوری به کمکهای انسانی را به رسمیت بشناسیم.»

بورا بایراکتار، گزارشگر یورونیوز از محل برگزاری نشست می گوید: «اتفاقاتی مثل حوادث طبیعی، جنگ، تغییرات اقلیمی و قحطی باعث شده اند که جهان بحران انسانی بی سابقه ای را در تاریخ معاصر خود تجربه کند. نمایندگان کشورهای حاضر در نشست استانبول درباره راه حل های مختلف و یافتن نقشه راه با هم گفتگو می کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد

پرتاب کمک‌های هوایی در شمال غزه به‌دلیل باز نشدن چترهای مخصوص باعث مرگ پنج نفر شد

تصاویری از زندگی روزمره فلسطینی‌های غزه‌ در چند روز آتش‌بس