Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیمارستان ها اهداف جدید جنگی در سوریه

بیمارستان ها اهداف جدید جنگی در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیمارستان ها در سوریه اهداف جدید جنگی هستند.

آگهی

بیمارستان ها در سوریه اهداف جدید جنگی هستند. با وجود اینکه به گفته سازمان ملل متحد، حملات به بیمارستان ها نقض فاحش قوانین بین المللی است و جنایت جنگی محسوب می شود اما این حملات در شهرهای مختلف سوریه روز به روز شایع تر شده است.

بیمارستان مخصوص کودکان در شهر اعزاز در سوریه روز ۱۵ فوریه مورد هدف موشکی قرار گرفت و ۱۴ شهروند غیرنظامی کشته شدند. دکتر ابوالز، جراح است و پیش از این در بیمارستان سخور در شهر حلب کار می کرد. او اکنون در ترکیه است و از مکانی نامعلوم به دلایل امنیتی گفت و گو می کند.

دکتر الز می گوید: «آنها بیمارستان را در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی بمباران کردند و بخشی از بیمارستان به دلیل اصابت موشک از بین رفت. نیروهای دولتی نیز بار دیگر در فاصله ماه های مه و آگوست ۶ بار بیمارستان را هدف قرار دادند. در دو حملۀ آخر آنها بخش های زیادی از بیمارستان به طور کامل تخریب شد. بیمارستان دیگر امکان سرویس دهی به بیماران را نداشت و برای اینکه بتوانیم به مداوای بیماران ادامه دهیم، مجبور بودیم به زیر زمین برویم و در آنجا کار کنیم.»

روز ۲۷ ماه آوریل بیمارستان قدس در شهر حلب مورد حمله موشکی قرار گرفت و ۲۷ نفر از جمله دکتر معاذ، یکی از آخرین پزشکان اطفال باقی مانده در شهر حلب در سوریه جان باختند. به گفته مسئول ارتباطات سازمان پزشکان بدون مرز این یک حمله تصادفی نبوده است.

سام تیلور، مسئول ارتباطات سازمان پزشکان بدون مرز می گوید: «واقعا نمی دانیم چرا این اتفاقات رخ می دهد و به بیمارستان ها حمله می کنند. البته کاملا واضح است که این نوعی استراتژی برای تبدیل این کشور به یک ویرانه کامل است. قبل از این هیچگاه شاهد نبودیم که بیمارستان ها اینگونه مورد هدف قرار گیرند. طوریکه افراد محلی نتوانند به امکانات پزشکی و بهداشتی دسترسی پیدا کنند.»

نماد جهانی شناخته شده صلیب سرخ که زمانی عاملی بازدارنده برای حفاظت از بیمارستان ها و مراکز درمانی بود اینک به هدفی برای حملات مرگبار تبدیل شده است.

در شهر قندوز در افغانستان نیز بمباران درمانگاه پزشکان بدون مرز توسط نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۵ میلادی مرگ ۴۰ نفر را در پی داشت. اقدامی که به گفته مقام های پنتاگون به اشتباه رخ داده است اما سازمان پزشکان بدون مرز این ادعا را نپذیرفت و خواستار پیگیری و تحقیقاتی مستقل درباره این حمله شده است.

برونو جوشوم، مدیرکل سازمان پزشکان بدون مرز در سوئیس می گوید: «ساختمان این درمانگاه در مدت یک ساعت چندبار پی در پی هدف حمله قرار گرفته است در حالیکه هیچ ساختمان دیگری در اطراف آن بمباران نشده است. بنابراین شکی نیست که این ساختمان آگاهانه هدف قرار گرفته است.»

به گزارش سازمان پزشکان بدون مرز، بیش از ۸۰ بیمارستان و درمانگاه مورد حمایت این سازمان طی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی هدف حملات هوایی قرار گرفته و بمباران شده است. در این حملات بیش از ۱۰۰ نفر شامل بیماران و کادر پزشکی جان باخته اند. گروه پزشکان مدافع حقوق بشر نیز در گزارشی اعلام کرده است که از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون تنها در سوریه حدود ۷۴۰ پزشک در بیش از ۳۴۰ حمله به بیمارستان ها کشته شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبه‌نظامیان شبیحه؛ ابزاری برای سرکوب اعتراضات و گریز از اتهام «جنایات جنگی» در سوریه

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود