Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سنای آمریکا طرح شکایت از عربستان در رابطه با یازدهم سپتامبر را تصویب کرد

سنای آمریکا طرح شکایت از عربستان در رابطه با یازدهم سپتامبر را تصویب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سنای آمریکا طرحی را که به خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر امکان می دهد از عربستان سعودی شکایت کنند، روز هفدهم ماه مه تصویب کرد. در صورتیکه این

آگهی

سنای آمریکا طرحی را که به خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر امکان می دهد از عربستان سعودی شکایت کنند، روز هفدهم ماه مه تصویب کرد. در صورتیکه این طرح که به نام «عدالت علیه حامیان تروریسم» شناخته می شود، در مجلس نمایندگان کنگرۀ آمریکا نیز به تصویب برسد، خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر می توانند از عربستان سعودی به خاطر حمایت از این عملیات شکایت کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا گفته است در صورت تصویب این طرح در کنگرۀ آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

ریاض در واکنش به تصویب این طرح در سنای آمریکا، اتهام حمایت از حملۀ تروریستی علیه برج های تجارت جهانی را رد و تهدید کرده است اوراق قرضه خریداری شده از آمریکا را به فروش می رساند. بهای این اوراق قرضه ۷۵۰ میلیون دلار برآورد می شود.

سناتور چاک شومر دموکرات با همکاری سناتور جان کورین جمهوریخواه این طرح را پیشنهاد داده اند و هیلاری کلینتون و برنی سندرز نیز حمایت خود را از این طرح اعلام کرده اند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با تاکید بر اینکه این قانون می تواند موقعیت قضایی آمریکا را تضعیف کند گفت: «این قانون حقوق بین المللی موجود را در رابطه با مصونیت دولت ها تغییر خواهد داد. رئیس جمهوری ما نگران است که این قانون آمریکا را نیز در دیگر سیستم های قضایی جهان آسیب پذیر کند.»

هنوز هیچ کدام از این اتهامات ثابت نشده اما پانزده نفر از ۱۹ عامل عملیات ربودن هواپیماهای مسافربری و کوبیدن آنها به این دو برج در روز یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ شهروند عربستان سعودی بودند. زکریا موسوی، تبعۀ فرانسوی که در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر دستگیر و محاکمه شده است، در ماه فوریۀ گذشته به وکلای خانواده های قربانیان گفته بود برخی از اعضای خانوادۀ سلطنتی سعودی میلیونها دلار در دهه ۹۰ به القاعده پرداخت کرده اند. این ادعا بلافاصله توسط سفارت عربستان در آمریکا تکذیب شد.

در جریان حملات به برج های دوقلوی تجارت جهانی دست کم سه هزار نفر جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یازده سپتامبر؛‌خانواده قربانیان خواستار مصادره اموال ایران در بریتانیا هستند

ترامپ نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا را پذیرفت؛«ایران در زمان من ورشکسته و آماده توافق بود»

فشارها برای کناره‌گیری بایدن از رقابت‌ها؛ پلوسی: شانس دموکرات‌ها در انتخابات مجلس هم به خطر می‌افتد