تصویب کلیات طرح «جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا» در مجلس ایران

تصویب کلیات طرح «جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا» در مجلس ایران
نگارش از Euronews

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین، کلیات طرح موسوم به «الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی» را تصویب کردند.

مطابق این طرح، دولت ایران موظف است، راسا و یا از طریق حمایت از شکایات اشخاص و اتباع ایرانی، از دولت آمریکا به دلیل ایفای نقش در کودتای ۲۸ مرداد و همچنین کودتای نوژه، جنگ ایران و عراق و ترورهای شهروندان ایرانی در دوره پس از انقلاب و نیز «کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد»، درخواست غرامت کند.

در زمان بررسی این طرح در صحن علنی مجلس، حمید رسایی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری، پیشنهاد توقیف اموال کشتی‌های آمریکایی در تنگه هرمز را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با واکنش مجید انصاری روبه‌رو شد و اکثریت نمایندگان آن را رد کردند.


گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این طرح را در پی صدور حکم دیوان عالی آمریکا بر توقیف ۲ میلیارد دلار از اموال ایران برای پرداخت غرامت به قربانیان و بازماندگان بمب‌گذاری‌ پایگاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ پیشنهاد کردند.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، در واکنش به تصویب کلیات این طرح در روزهای پایانی مجلس نهم گفت: «درباره این طرح که با انگیزه های ملی و صیانت از منابع ملت ایران انجام شده باید بگویم با توجه به مصوبات شورای عالی امنیت ملی، این اقدامات انجام شده است و اکنون هم ده‌ها میلیارد دلار حکم دادگاه‌های ایران علیه طرف‌های آمریکایی صادر شده و در حال انجام است.» آقای نوبخت افزود: «اگر این طرح در مجلس هم تصویب نمی شد، هیچ مانعی برای پیگیری ما در دادگاه های جمهوری اسلامی ایران در این خصوص وجود ندارد.»

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دهم خرداد کار خود را آغاز می‌کند.

مطالب مرتبط