درگیری پلیس با معترضان به لایحه قانون کار در فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درگیری پلیس با معترضان به لایحه قانون کار در فرانسه

دهها هزار نفر از مردم فرانسه برای ششمین روز متوالی در اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار در چند شهر این کشور دست به تظاهرات زدند. در جریان این راهپیمایی پلیس ۸۶ نفر را بازداشت کرد.

این تظاهرات به دعوت اتحادیه های کارگری برگزار شد و به گفته برگزارکنندگان ۶۸ هزار نفر در سراسر کشور در آن کردند. پلیس این تعداد را بین یازده تا ۱۲ هزار نفر عنوان کرده است.

فیلیپ مارتینز، رییس کنفدراسیون عمومی کار (CGT) گفت: «فکر می کنم رییس جمهور مانند یک رییس کشور عمل نمی کند چون مردم را نادیده می گیرد. هفتاد و چهار درصد مردم فرانسه با این اصلاحات مخالفند و از هر دو فرانسوی یک نفر موافق تظاهرات علیه این لایحه است.»

به گفته برگزار کنندگان تنها در شهر پاریس ۵۵ هزار نفر راهپیمایی کردند. شهرهای لیون، مارسی و تولوز نیز شاهد حضور هزاران متعرض به قانون کار بود.

به گفته وزارت کشور فرانسه در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در شهر لیون پنج پلیس زخمی شده اند که حال یکی از آنها وخیم است.

با وجود مخالفت ها علیه لایحه اصلاح قانون کار فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه گفت: «این لایحه تصویب می شود و من تسلیم نخواهم شد. دولت های زیادی تسلیم شدند. من در سال ۲۰۱۲ کشور را با این شرایط تحویل گرفتم، در چنین وضعیت دشواری من نمی توانم عقب نشینی کنم، اکنون بر سر این لایحه با اتحادیه های اصلاح طلب به تفاهم رسیده ایم و اکثریت نمایندگان سوسیالیست هم آماده اند تا به آن رای بدهند.»

قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه رانندگان کامیون و کارکنان فرودگاهها در اعتراض به این لایحه دست به اعتصاب بزنند.