Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ویرانی های جنگ یمن؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از روستای فج عطان

ویرانی های جنگ یمن؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از روستای فج عطان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بعنوان بخشی از پوشش خبری جنگ یمن، خبرنگار یورونیوز به روستای تاریخی فج عطان در صنعا پایتخت یمن رفته است. این روستا را ساکنان باستانی یمن ساخته اند که

آگهی

بعنوان بخشی از پوشش خبری جنگ یمن، خبرنگار یورونیوز به روستای تاریخی فج عطان در صنعا پایتخت یمن رفته است. این روستا را ساکنان باستانی یمن ساخته اند که با عنوان « کوه نشینان» شناخته می شود. این روستان در بالای کوه فج عطان، مشرف به صنعا پایتخت یمن واقع شده است.

جنگ یمن که بیش از یک سال و نیم است آغاز شده به خانه های تاریخی هم رحم نکرده است، بسیاری از خانه ها بر سر زنان و کودکان بی پناهی که ساکنش بوده اند فرو ریخته است.

روستای عطان یکی از نخستین روستاهایی بود که در جریان جنگ ویران شد، روستایی که شاهد حملات هوایی شدید نیروهای ائتلاف برهبری عربستان سعودی بود که به گفته آنها محل ذخیره سلاح های ارتش یمن بوده است. بخش بزرگی از خانه های این روستا به خرابه ای تبدیل شده و دهها کودک و زن و مرد توسط موشک ها و بمب ها بشدت زخمی شده اند.

یکی از کودکان مجروح به یورونیوز می گوید: « بمب هاو موشک ها مثل باران روی روستای ما می ریخت، پای و دست و سر من مجروح شد. نیمی از دوستان من هم مجروح شدند.»

محمد شیخ ابراهیم در گزارشی از این روستا می گوید: «مردم بخاطر فقرشان به این روستا پناه آورده بودند، آنها تلاش داشتند جای امنی برای خانواده هایشان پیدا کنند اما اکنون در اینجا هم با همان سرنوشتی روبرویند که مناطق دیگر صنعا. بمب ها خانه هایشان را ویران و ساکنان را آواره و بی خانمان کرده است.»

مخزن آب روستا در اثر بمباران نابود شده است. آب سالم در روستا وجود ندارد و زنان باید برای تهیه آب سالم مسافت طولانی ایی بپیمایند. حدود ۵۳ خانواده فقیر یمنی در این روستا و در شرایط بسیار دشوار زندگی می کنند. تعداد زیادی از کودکان روستا از انواع بیماری هایی رنج می برند که نتیجه فقدان خدمات پزشکی، غذا و آب سالم است.

یکی دیگر از ساکنان روستا می گوید: «مردم در این روستا رنج زیادی می کشند، آنها قربانیان جنگ بین دو طرف هستند، هیج سازمان بشر دوستانه ای تا به حال به اینجا نیامده است. حتی رسانه ها برای پوشش آنچه بر سر ما آمده و نابودی زندگی مان به اینجا نیامده اند. دست کم دنیا باید ببیند که جنگ چه بر سر ما آورده است. این روستا اولین روستای یمن است که از آغاز جنگ ویران شده است.»

یک مرد ساکن روستا می گوید: «انفجارهای بزرگی در نزدیکی اینجا اتفاق افتاد. هواپیماها با بمب و راکت اینجا را هدف قرار دادند و بالای سر ما پرواز می کردند. خانه های ما ویران شد. به اطراف نگاه کنید، همه چیز نابود شده، هیچ چیزی برای ما باقی نمانده، هیچ کس به فکر ما نیست.»

مردم این روستا بخشی از ده میلیون یمنی فقیری هستند که قربانیان جنگ شده اند. جنگ زندگی فقیرانه شان را بدتر کرده است اکنون آنها با گرسنگی و کمبود آب مواجه اند. وضعیتی جهنمی که نتیجه فروپاشی کامل اقتصاد و زیر ساخت های کشور و محاصره از زمین و هوا و دریاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش اختصاصی یورونیوز درباره حوثی ها در یمن

گزارش اختصاصی یورونیوز از شرایط بحرانی ساکنان اردوگاهی در یمن

یمن صحنه زورآزمایی دو قدرت بزرگ منطقه ای