Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یمن صحنه زورآزمایی دو قدرت بزرگ منطقه ای

یمن صحنه زورآزمایی دو قدرت بزرگ منطقه ای
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی بافت تاریخی شهر بحرانزده صنعا که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است اخیرا هدف حملات هوایی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان

آگهی

گزارش تفصیلی

بافت تاریخی شهر بحرانزده صنعا که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است اخیرا هدف حملات هوایی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان قرار گرفت و دست کم چهار بنای تاریخی در این شهر از بین رفت.

این تنها نیمه ای پنهان از مناقشه یمن و نتایج مشهود زورآزمایی پشت پرده دو قدرت بزرگ منطقه ای یعنی ایران و عربستان سعودی است. نیروهای ائتلاف به رهبری کشوری که قطب وهابیت به شمار می رود، علیرغم این بمبارانها نتوانسته است شبه نظامیان شیعی مورد حمایت ایران موسوم به حوثی ها را به زانو در آورد.

شورشیان یمنی از ماه سپتامبر کنترل پایتخت را در دست دارند و اینک بخش عمده ای از خاک این کشور در تصرف آنهاست. حوثی ها بر روی زمین، جدا از مواجه شدن با بمباران های هوایی نیروهای ائتلاف، باید با قبایل سنی مورد حمایت دولت اسلامی نیز مقابله کنند. قدرت گرفتن شورشیان در ماه مارس منجر به فرار منصور هادی رئیس جمهور یمن از این کشور شد.

پس از خروج منصورهادی کشور دچار هرج و مرج شد، وضعیتی که برای یمن تازگی ندارد. این کشور مدت هاست از بی ثباتی و مناقشات پیچیده رنج می برد. در سال 2011 شورش گسترده ای علیه حکومت دیکتاتوری علی عبدالله صالح شکل گرفت که ابتدا قسمت شمالی و سپس تمام نقاط این کشور را در بر گرفت. بهارعربی یمن که از سال 2011 آغاز شده بود، سرانجام در فوریه سال 2012 منجر به خروج علی عبدالله صالح از کشور شد. وی از سال 1978 قدرت را در یمن در دست داشت. فراری برنامه ریزی و هماهنگ شده با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که طرح اولیه آن در ریاض به امضا رسید. یمن، این کشور کوچک واقع در شبه جزیره عربستان همواره از دیرباز شاهد دخالت قدرت های بزرگ منطقه ای در امور داخلی خود بوده است.

یمن در منطقه ای واقع شده است که هشتاد درصد از مسلمانان آنرا سنی ها تشکیل می دهند. این در حالی است که ایران به عنوان یک ابرقدرت شیعی سعی دارد کشورهایی نظیر یمن و سوریه را به سوی خود متمایل و یا حفظ کند.

برای عربستان سعودی حفظ یمن در بین کشورهای سنی مذهب آنچنان حائز اهمیت نیست بلکه این جایگاه استراتژیک این کشور است که ایجاب میکند سعودی ها آنرا در حیطه نفوذ خود نگاه دارند.

یمن اینک به صفحه شطرنج ژئوپولیتیک در منطقه تبدیل شده است. مهم این است که برنده این بازی کدامیک از دو قدرت منطقه ای خواهد بود. درحال حاضر مذاکرات صلح پیشرفت چندانی ندارد و طرح جایگزین دیگری نیز برای بازگرداندن نظم و آرامش به کشور در دست نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌های یمن از توانایی خود در حمله به اهدافی در دریای مدیترانه خبر دادند

شرکت امنیتی آمبری: موشک حوثی‌ها به یک نفتکش با پرچم پاناما اصابت کرد

تهدید فراتر از دریای سرخ حوثی‌ها: از این پس «تمام کشتی‌های عازم اسرائيل» را هدف می‌گیریم