روس ها می گویند جایزۀ اول یوروویژن حق آنها بود نه اوکراینی ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روس ها می گویند جایزۀ اول یوروویژن حق آنها بود نه اوکراینی ها

انتخاب ترانۀ ای از اوکراین که به کوچ اجباری تاتارها از کریمه به دستور استالین در سال ۱۹۴۴ اشاره دارد، واکنش سیاستمداران و شهروندان روس را برانگیخته است. سرگئی لازاروف، خوانندۀ روسی در این مسابقات به مقام سوم رسید.

یکی از شهروندان روس می گوید: «من از خوانندۀ خودمان سرگئی لازاروف حمایت می کنم، می دانید الان سیاست وارد موسیقی شده و موسیقی را بازیچه کرده است و این خیلی غم انگیز است.»

شهروند دیگری نیز حمایت همه جانبۀ اروپا از اوکراین را کاملا مشهود می داند و می گوید: «آنها کاملا آشکارا از اوکراین حمایت کردند والا هر کسی می داند که برندۀ واقعی سرگئی لازاروف ما بود.»

دومای روسیه خواهان عدم شرکت روسیه در مسابقات ۲۰۱۷ شده است. طبق رسم یوروویژن مسابقات سال بعد در کشور برندۀ سال قبل برگزار می شود و بر همین منوال، سال آینده یورووِیژن در اوکراین برگزار خواهد شد. روابط کی یف و مسکو در پی تنش در شرق اوکراین و الحاق شبه جزیرۀ کریمه به مسکو از دو سال پیش به اینسو به تیرگی گراییده است.

اوکراین و غرب روسیه را متهم می کنند که از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت می کند و در پاسخ به این سیاست مسکو، تحریم های اقتصادی را علیه این کشور اعمال کرده اند.