سایه ویروس زیکا بر سر بازیهای المپیک ریو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سایه ویروس زیکا بر سر بازیهای المپیک ریو

با نزدیک شدن به زمان برگزاری بازیهای المپیک در ریو دو ژانیروی برزیل، نگرانیها از وفور حشرات ناقل زیکا در این کشور و احتمال آلوده شدن بازدیدکنندگان به این ویروس افزایش یافته است. با این حال، ادواردو پائش، شهردار ریو این نگرانیها را بی مورد دانسته و گفته است که مردم به اشتباه این ویروس را با ابولا مقایسه می کنند که در سال ۲۰۱۴ هزاران نفر را در آفریقا مبتلا کرد.

او می گوید: «این مسئله مهمی نیست. بیایید و لذت ببرید. زمستان ما دارد از راه می رسد و هوا هم اصلاً سرد نمی شود. من مطمئن ام بریتانیایی ها عاشق ریو خواهند شد، همان طور که عاشق جام جهانی فوتبال (در برزیل) شدند.»

این در حالی است که بسیاری از ساکنان ریو نظر دیگری در این باره دارند. یکی از اهالی این شهر می گوید: «همه جا آدمهای مبتلا به زیکا را می شود دید، در محل اقامت، محل کار، و در بین اعضای خانواده. ما با چند فرد مبتلا در ارتباط ایم، و خانه ما هم فقط چند کیلومتر با پارک المپیک فاصله دارد. غیرممکن است که شهردار چیزی را که همه می دانند، نداند.»

«پارک المپیک» در غرب ریو و در منطقه ای واقع شده که، به گفته کارشناسان، بیشترین حجم حشرات، از جمله حشرات ناقل ویروس زیکا را دارد. در همین حال، تلاشهای دانشمندان برای کشف راههای مقابله با زیکا هنوز به نتیجه نرسیده است.