Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

در انتخابات آمریکا دونالد ترامپ نماینده چه کسانی است؟

در انتخابات آمریکا دونالد ترامپ نماینده چه کسانی است؟
Copyright 
نگارش از Pantea Bahrami
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نگرانی در مورد پیروزی ترامپ

انتخابات مقدماتی در ایالت‌های نبراسکا و وست ویرجینا روز ۲۱ اردیبهشت برگزار شد و دونالد ترامپ و برنی سندرز به پیروزی دست یافتند. دونالد ترامپ تا بحال حمایت ۱۰۶۸ نماینده حزبی را به دست آورده است. وی برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیازمند است. با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی ایالت ایندیانا و انتخابات روز سه شنبه و کنار رفتن رقبا، نمایندگی وی به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری تقریبا قطعی شده‌است. پیروزی های او در حزب جمهوری خواه نیز به نسبت پیروزی های هیلاری کلینتون در حزب دمکرات به مراتب بیشتر است. اما اینکه او بتواند حمایت حزب جمهوری خواه را برای انتخابات نهایی بدست آورد، هنوز جای پرسش است. برای مثال سخنگوی خانواده بوش اعلام کرده است که این خانواده از ترامپ حمایت نمی کنند. به طور حتم بخش قابل ملاحظه ای از جمهوری خواهان به خاطر ایده ها و رفتار انتخاباتی او حاضر به حمایت از او نیستند. رییس مجلس نمایندگان نیز که جمهوری خواه است به سی ان ان گفته که از ترامپ پشتیبانی نمی کند.

با توجه به اینکه سیاست های دولت آمریکا نه تنها در این کشور بلکه در سیاست‌های جهانی نقش مهمی خواهد داشت، نامزد شدن دونالد ترامپ و سیاست های بی پروای او بسیاری را نگران کرده است. پرسش اساسی این است که در جامعه آمریکا چه اتفاقی افتاده است که ترامپ در اکثر ایالت ها در پیوند با انتخابات مقدماتی آمریکا پیروز شده است؟ او چه اقشاری از مردم این کشور را نمایندگی می کند؟

حمایت کنندگان چه کسانی هستند؟

هواداران ترامپ عمدتا افرادی هستند که بخاطر وضعیت اقتصادی و سیاسی خود از جامعه کنده شده‌اند و نوعی احساس نفرت نسبت به کسانی می کنند که آنان را بانیان وضعیت موجود می پندارند. به ویژه مردان سفید پوست، با تحصیلات کم و درآمد ناچیز که جایی برای خود در سیستم نمی بینند. عبدی جواد زاده جامعه شناس بر این باور است که موضوع دیگری که ترامپ را درمیان جمهوری خواهان تبدیل به یک آلترناتیو کرده است، بی اعتمادی نسبت به سیاستمداران بطور کلی است. در حال حاضر بی اعتمادی نسبت به دولت در بالاترین سطح خود تا کنون قرار دارد که بخش بزرگی ازاین نارضایتی در پیوند با وجود سیستم انحصاری دو حزبی در آمریکا قابل توضیح است. وی به یورونیوز می گوید: «با نگاهی کوتاه به قوانینی که در کنگره در ۲۵ سال اخیر وضع شده، شکاف عمیقی بین کارگران این کشور و کمپانی ها و شرکت های بزرگ بوجود آمده است. افزون برآن انحصاری شدن قدرت باعث شده که مردم عادی نماینده‌ای برای خود در این سیستم نمی یابند. بنابراین ازتغییر به نوعی ناامید شده و جدا افتاده اند. این موضوع با پدیده هایی مانند ترامپ و سندرز که خارج از سیستم حزبی بالا آمده اند، قابل توضیح است.»

با وجود محبوبیت هر دو نفر که عملا خارج از سیستم حزبی آمده‌اند، نقش هر دو حزب همچنان حفظ ایدئولوژی و سیاست های قدیمی است. در آمریکا فقط دو حزب دمکرات و جمهوری خواهان در سیستم سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری نقش عمده و مطرح دارند. عبدی جواد زاده جرم شناس و جامعه شناس معتقد است که جمهوری خواهان مستاصل مانده اند. آنان به خاطر سیاست هایشان بخش بزرگی از هواداران ۲۰ سال گذشته خود را از دست داده‌اند. وی ادامه می دهد: «آنان به طور مستمر از کمپانی ها و شرکت های بزرگ و چند ملیتی حمایت کرده‌ و هرگز توجهی به مردم نداشتنه و به خاطر اعمالی که انجام داده‌اند پوزش نخواسته‌اند. بنابراین به نظر من ترامپ با پشتیبانی هواداران جدید، حزب را نمایندگی می کند.» سیاست ترامپ درقبال ایران

برخورد ترامپ نسبت به ایران بیشتر یک برخورد لفظی بوده و به طور عمده کلی بافی کرده تا اینکه سیاست های خود را به صورت روشن و شفاف بیان کند. مثلا اینکه: برجام (برنامه جامع هسته ای میان ایران و ۶ قدرت جهانی) برای آمریکا قرارداد بدی بوده است و دولت اوباما همه چیز را درمقابل ایران باخته است. یا این ادعا که جان کری وزیر امورخارجه آمریکا حتی ایران را تهدید نکرده و این موضوع باعث شده ایران تقاضاهای بیشتری بکند و عملا آنچه را که می خواهد به دست آورد.

اما به گزارش اسوشیتدپرس ترامپ نگفته است که این توافق را لغو می کند. عبدی جواد زاده جامعه شناس در گفتگو با یورونیوز می گوید که ترامپ قادر به تغییرات زیادی حتی در صورت به قدرت رسیدن نیست و ادامه می دهد: «توافق برجام مربوط به دلایل سیاسی و اقتصادی است که هم برای ایران و هم برای غرب وجود دارد. این تنها خواست دولت اوباما نبود، بلکه از یکسو گشایش بازار ۷۰ میلیونی ایران برای غرب و پیوستن به بازار جهانی، عامل اصلی برای غرب بود و خوب از سوی ایران نیز علت اصلی جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و سیاسی کشور بود. به این ترتیب تنها شخص ریاست جمهوری قادر به لغو آن توافق نخواهد بود.» مساله مهاجران

سیاست ترامپ در برابر مهاجران و به ویژه افرادی که غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند، شاید روشن ترین موضع وی در رقابت های انتخاباتی مقدماتی باشد. او تصمیم دارد که به محض به دست گرفتن سکان ریاست جمهوری، دیواری در مرز آمریکا و مکزیک بنا کند و ۱۲ میلیون مهاجر غیرقانونی که دارای مدارک معتبر نیستند را از کشور بیرون کند. البته نگاهی به قوانین مهاجرت در گذشته و امروز آمریکا که به دهه ۱۹۲۰ بر می گردد، نشان می دهد که مهاجرین نیروی کار مهمی برای تجارت و تولید دراین کشور بوده و هستند. عبدی جواد زاده استاد دانشگاه در فلوریدا به یورونیوز می گوید: «۱۲ میلیون نیروی کار غیرقانونی ثروت انبوهی را دراین کشور با حقوق زیر حداقل دستمزد تولید کرده‌اند. بنابراین ترامپ یا سیاستمداران دیگر ممکن است قول های بسیاری برای تغییر این وضعیت بدهد ولی قدرت اجرایی برای عملی کردن این قول ها وجود ندارد.»

محیط زیست

ترامپ موضوع تغییر آب و هوا و محیط زیست را یک شوخی می پندارد و آنرا واقعی و جدی نمی گیرد. او معمولا به چین اشاره می کند که چگونه از این موضوع استفاده اقتصادی کرده است. بنابراین تغییر محیط زیست را یک تهدید نمی انگارد و به دید علمی به مساله اعتقادی ندارد، چیزی که با دیدگاه هوادارانش هماهنگ است.

چرخش در مواضع

در روزهای اخیر ترامپ برخی از سیاست هایش را تغییر داده است. برای مثال وی با یک چرخش در مواضع خود گفته است که شاید افزایش مالیات ثروتمندان لازم باشد. همچنین از افزایش حداقل دستمزد حمایت کرده است. برخی از تحلیل گران این چرخش را به عنوان سیاستی برای افزایش رای تلقی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

ترامپ در پرونده «حق‌السکوت به ستاره پورن» گناهکار شناخته شد؛ حالا چه می‌شود؟

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد