قانونی شدن زندگی مشترک همجنسگرایان، گامی بزرگ برای فعالان برابری در ایتالیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Pooneh Irani
قانونی شدن زندگی مشترک همجنسگرایان، گامی بزرگ برای فعالان برابری در ایتالیا

ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا روز چهارشنبه موفق به کسب رای اعتماد پارلمان در ارتباط با لایحه ثبت قانونی زندگی مشترک زوج های همجنسگرا شد.

آقای رنتزی در فیس بوک خود ضمن ابراز خوشحالی از گرفتن رای اعتماد نوشته است که امروز روز شادی برای همه کسانی است که بالاخره به رسمیت شناخته شدند و پس از سالها حقوق مدنی خود را بازپس گرفتند.

در واکنش به تصویب این قانون، اورلیو مانکوسو، رئیس سازمان برابری می گوید: «امروز یک روز تاریخی است، تاریخی مانند روزهای تاریخی که ما درباره قانون طلاق، درباره سقط جنین و درباره حقوق خانواده داشتیم. امروز ایتالیا شاهد یک تغییر واقعی است. حقوق مدنی یک گام بزرگ رو به جلو است.»

رئیس سازمان آرچیگی (ARCIGAY)، که اولین و بزرگ ترین سازمان ملی همجنسگرایان در ایتالیا به شمار می رود، معتقد است: «قطعا امروز یک قدم مهم رو به جلو است، یک قدم تاریخی، ولی می دانیم که همچنان راه درازی برای رسیدن به برابری کامل داریم. هرچند این یک شروع عالی است.»

ماریا لورا انیبالی، رئیس پروژه همجنسگرایان «دی» نیز می گوید: «برای من این شادی بزرگی است، این شادی می توانست حتی بیشتر باشد اگر آنها گزینه امکان پذیرش فرزندخوانده را نیز برای دوستان همجسنگرایمان در نظر می گرفتند.»

این لایحه به زوج های همجنسگرا امکان می دهد بدون ازدواج سنتی از بسیاری از حقوق آن بهره مند شوند.

اولین بار در سال ۲۰۰۷ دولت رومانو پرودی، نخست وزیر پیشین ایتالیا این طرح را مطرح کرد، اما اعتراض های اجتماعی و فشار سیاسی مخالفان آنچنان زیاد بود که دولت را به عقب نشینی واداشت.

شدت اختلافات در ایتالیا درباره اعطای حقوق به همجنسگرایان و مقاومت کلیسای کاتولیک با این موضوع، باعث شد حتی در دولت ماتئو رنتزی، نخست وزیر این کشور نیز دسته بندی های عمیقی بوجود آید.

همزمان شماری از همجنسگرایان نیز از این لایحه چندان راضی نیستند، زیرا بخشهایی از آن که به همجنسگرایان اجازه می داد کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند از طرح کنار گذاشته شده است.

در این لایحه همچنین خبری از ازدواج همجنسگرایان نیست. ایتالیا یکی از معدود کشورهای اروپای غربی است که در آن ازدواج همجنسگرایان قانونی نیست.