Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جان کری: شرکت‌های خارجی آمریکا را بهانه معامله نکردن با ایران نکنند

جان کری: شرکت‌های خارجی آمریکا را بهانه معامله نکردن با ایران نکنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از شرکت‌های خارجی خواست تا آمریکا را بهانه معامله نکردن با ایران قرار ندهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری که قرار است با نمایندگان بانک‌های اروپایی در لندن درباره تعامل با ایران مذاکره کند گفت: شرکت‌های بازرگانی اگر نمی‌خواهند با ایران تجارت کنند یا اگر قراردادهای مناسبی [در ایران] نمی‌بینند نباید آمریکا را بهانه کنند. [چنین رفتاری] جوانمردانه و متناسب نیست.

با وجود اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ و لغو و تعلیق بخش بزرگی از تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای این کشور، شمار قابل توجهی از مقام‌های عالی‌رتبه ایرانی از عدم انتفاع ایران از اجرای تعهدات هسته‌ای خود انتقاد می‌کنند. برخی بانک‌ها و شرکت‌های بیمه خارجی و به‌ویژه اروپایی، نگرانی از تاثیر منفی تحریم‌های آمریکایی را به عنوان دلیل اصلی امتناع خود از ورود به بازار ایران توصیف می‌کنند. با وجود سفرهای دوجانبه متعدد هیات‌های دولتی و بازرگانی ایران و کشورهای اروپایی و عقد تفاهم‌نامه‌های اقتصادی، عدم تمایل بانک‌ها برای ورود به بازار ایران و تامین اعتبار قراردادها باعث شده تا بسیاری از این معاهدات بازرگانی اجرایی نشوند.

آقای کری پیش از آغاز مذاکرات با نمایندگان بانک‌های اروپایی گفت: مهم است که شفاف باشیم. [آنچه]‌روشن است این که بانک‌های اروپایی تا زمانی که یک نهاد (شخصیت) [به عنوان موضوع تحریم]‌ مشخص نشده است، برای باز کردن حساب برای ایران، تجارت، تبدیل ارز، اعطای تسهیلات توافق‌های تجاری مشروع، [پرداخت] وجه نقد و اعطای وام کاملا آزاد هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به این مذاکرات گزارش کرد که انتظار می‌رود نمایندگان گروهی از بانک‌های بریتانیایی از جمله بارکلیز، اچ‌اس‌بی‌سی و استاندارد چارترد و برخی موسسات اعتباری اروپایی با جان کری دیدار کنند.

وزیر خارجه آمریکا قرار است در یک کنفرانس مبارزه با فساد اقتصادی در لندن شرکت کند. آقای کری ماه گذشته و پس از مذاکره با همتای ایرانی خود گفته بود آمریکا مخالفتی با معامله بانک‌های خارجی با ایران ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند