Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مومیایی نفرتی تی همچنان دست نیافتنی مانده است

مومیایی نفرتی تی همچنان دست نیافتنی مانده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باستان شناس بریتانیایی از این نظریه که نفرتی تی در یکی از دو اتاق مخفی در آرامگاه توت عنخ آمون دفن شده دفاع می کند اما به گفتۀ وزیر پیشین باستان شناسی مصر این مومیایی متعلق به یکی از زنان یا خواهر فرع

آگهی

تلاش برخی از مصرشناسان بین المللی برای اثبات نظریۀ مخفی بودن مومیایی نفرتی تی، ملکۀ افسانه ای مصر در یکی از اتاق های موجود در آرامگاه توت عنخ آمون، فرعون با شبهات و مقاومت هایی از سوی مقامات مصر همراه شده است. در نشستی که در همین رابطه در روزهای شنبه و یکشنبه در قاهره تشکیل شد، وزیر باستان شناسی مصر اعلام کرد تا زمانیکه ۱۰۰ درصد از وجود یک گور مخفی حاوی مومیایی نفرتی تی اطمینان پیدا نکند اجازۀ ایجاد حفره در دیوار این آرامگاه را نخواهد داد.

نیکلاس ریوز، باستان شناس بریتانیایی که نظریۀ اتاق های مخفی در این آرامگاه را در زمستان گذشته مطرح کرد، می گوید: «اگر یافته هایم که مبتنی بر شواهد موجود در این آرامگاه است درست باشد، مومیایی نفرتی تی در پشت دیوار شمالی این آرامگاه است و اشتباه است اگر بخواهیم تلاش های دیگری در این زمینه بکنیم اما من یک حباب کریستال ندارم و دقیقا نمی دانیم آینده چه چیزی را به ما عرضه خواهد کرد.»

در حال حاضر باستان شناسان سعی می کنند با استفاده از دستگاههای اسکن، اطلاعات دقیقی از آنسوی دیوارهای اتاقی که مومیایی فرعون مصر در آنجا نگهداری می شود، به دست بیاورند. نتایج اولیۀ این اسکنرهای پیشرفته نشان می دهد که دو اتاق مخفی در پشت دیوارهای آرامگاه اصلی توت عنخ آمون قرار دارد.

زاهی حواس، وزیر سابق باستان شناسی مصر که از چند سال پیش طرح یافتن مومیایی نفرتی تی را دنبال می کند، در این باره می گوید: «فکر می کنم که نباید این موضوع را مختومه اعلام کنیم چرا که ریوز می تواند بگوید دولت مصر شانس اثبات این نظریه را به من نداده است. من می خواهم که یک دستگاه اسکن دیگر را به داخل اتاق ها بفرستیم تا با امواج راداری اقدام به نقشه برداری کند.» وی همچنین با بیان اینکه پروژۀ تحقیقات در مورد اتاق های مخفی در این آرامگاه «به هیچ وجه علمی انجام نشده است» در این نشست اعلام کرده است در حال حاضر «هیچ خبر جدیدی» در این باره وجود ندارد.

نیکلاس ریوز، باستان شناس بریتانیایی از این نظریه که نفرتی تی در یکی از دو اتاق مخفی در آرامگاه پسر ناتنی اش دفن شده دفاع می کند اما به گفتۀ ممدود الدماتی، وزیر پیشین باستان شناسی مصر این مومیایی متعلق به نفرتی تی نیست و یکی از زنان یا خواهر توت عنخ آمون در این اتاق های مخفی دفن شده است.

به موجب نظریۀ این باستان شناس بریتانیایی، آرامگاه مذکور در درۀ شاهان برای نفرتی تی، مادر ناتنی توت عنخ آمون و ملکۀ پرقدرت آنزمان ساخته شده بود اما فرعون جوان مصر زودتر از وی درگذشته و جسد مومیایی شدۀ او را در این آرامگاه دفن کرده اند. نیکلاس ریوز معتقد است جسد مومیایی شدۀ نفرتی تی را پس از مرگ در یکی از اتاق های این آرامگاه قرار داده و با دیواری این اتاق را پوشانده اند. آرامگاه توت عنخ آمون که در سال ۱۹۲۲ کشف شده کوچکتر از دیگر مقبره هایی است که برای فراعنۀ مصر ساخته شده و بر همین اساس این باستان شناس بریتانیای معتقد است این آرامگاه برای یک ملکه ساخته شده بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باستان‌شناسان یک سازه مخفی را در زیر گورستان مجاور هرم بزرگ جیزه مصر کشف کردند

جمجمه ۴ هزار ساله تلاش مصریان باستان را برای درمان سرطان آشکار کرد

رودخانه گمشده‌‌ای که می‌تواند چگونگی ساخت اهرام را توضیح دهد