ترامپ ایندیانا را برد، تد کروز کناره گیری کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ ایندیانا را برد، تد کروز کناره گیری کرد

روز سه شنبه انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا برگزار شد. در این انتخابات، دونالد ترامپ توانست تد کروز دیگر نامزد جمهوریخواه برای این رقابت ها را شکست بدهد. با این پیروزی، آرای انجمن های درون حزبی موافق دونالد ترامپ از مرز ۱۰۰۰ گذشت. کناره گیری تد کروز دیگر پیروزی سه شنبه شب برای این میلیارد آمریکایی بود.

وی در نطق پیروزی خود گفت: «امشب ما یک پیروزی فوق العاده داشتیم، پیروزی شگرفی بود. از همین الان می بینم که کارمان را خوب انجام دادیم و یک پیروزی بزرگ به دست آوردیم و به نظر می رسد آرای همۀ ۵۷ نمایندۀ حزبی را به دست آوردیم.»

تد کروز نیز که به پیروزی در ایندیانا چشم دوخته بود تا بتواند از این طریق فاصلۀ خود را با دونالد ترامپ کم کند، در پایان شب کناره گیری خود از این رقابت ها را اعلام کرد.

وی به هنگام اعلام خبر خداحافظی با این انتخابات گفت: «از ابتدای کارزار همواره گفته بودم تا جایی که پیروزی امکان داشته باشد به این رقابت ها ادامه می دهم. متاسفانه امشب باید بگویم این راه بسته شده است. ما با هم این رقابت ها را در میدان ایندیانا واگذار کردیم. علیرغم اینکه از تمام توانمان استفاده کردیم اما رای دهندگان مسیر دیگری را انتخاب کردند.»

پس از انتخابات سه شنبه شب و کناره گیری تد کروز، رینس پریبوس رئیس کمیتۀ ملی حزب جمهوریخواه با بیان اینکه دونالد ترامپ «نامزد مسلم» این حزب در انتخابات ریاست جمهوری است، از اعضای این حزب خواست در کنار دونالد ترامپ بایستند و به وی کمک کنند تا هیلاری کلینتون دموکرات را شکست بدهد.

در جبهۀ دموکرات ها و علیرغم اینکه برنی سندرز، نامزد سوسیالیست توانست نتیجۀ انتخابات ایندیانا را از آن خود کند، به دلیل پیشتاز بودن هیلاری کلینتون در بیشتر ایالت ها و همچنین تعداد بالاتر آرای انجمن های درون حزبی وی شانس بیشتری برای انتخاب شدن از سوی این حزب به عنوان نامزد نهایی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ دارد.