روز جهانی کارگر در پاریس با اعتراض علیه قانون کار همراه بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روز جهانی کارگر در پاریس با اعتراض علیه قانون کار همراه بود

راهپیمایی روز جهانی کارگر در پاریس با درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس ضد شورش همراه بود. این راهپیمایی که در سایۀ اعتراضات خیابانی علیه طرح جدید قانون کار قرار داشت به گفتۀ اتحادیه های کارگری فرانسه تنها در پاریس بیش از ۷۰۰۰۰ نفر را به خیابان ها کشانده بود. فرمانداری پاریس تعداد تظاهرات کنندگان در پاریس را ۱۷۰۰۰ نفر اعلام کرده است.

به گفتۀ پلیس دست کم ۳۰۰ « فرد خشونت طلب» در مسیر این راهپیمایی که به طور سنتی از میدان انقلاب تا میدان باستیل برگزار می شوند، اقدام به پرتاب اشیایی مانند سنگ به سمت نیروهای انتظامی کرده اند. پلیس برای متفرق کردن این معترضان به گاز اشک آور متوسل شد و دست کم ۱۰ نفر را در شهر پاریس دستگیر کرده است.

یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی با بیان اینکه حتی تغییرات در این طرح نیز قابل قبول نیست می گوید: «به نظر من این قانون و تغییرات اجتماعی متاثر از آن برای مردم کاملا باید زیر سوال برود. من خواهان حقو زندگی و کار مناسب برای مردم هستم.»

این تظاهرات در بسیاری دیگر از شهرهای فرانسه نیز به درگیری با پلیس منجر شد که از جمله می توان از مارسی نام برد. پلیس در این شهر چهار نفر از معترضان را دستگیر کرده است.

اعتراضات به طرح دولت برای تغییر قوانین کار فرانسه از اواسط ماه مارس آغاز شده و با نزدیک شدن زمان بررسی این طرح در مجلس فرانسه بر شدت اعتراضات نیز افزوده می شود که از آنجمله می توان به جنبش خیزش شبانه اشاره کرد. این جنبش که از روز سی و یکم ماه مارس آغاز شده خواهان کنار گذاشتن کامل این قانون است.

پارلمان فرانسه قرار است از روز سه شنبه، سوم مه بررسی این طرح دولت را آغاز کند.

.