Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اول ماه مه؛ فرصتی برای بیان مطالبات کارگری

اول ماه مه؛ فرصتی برای بیان مطالبات کارگری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز اول ماه مه میلادی برابر با یازدهم اردیبهشت در ایران، روز جهانی کارگر است. این روز با گذشت حدود دو قرن از شکل گیری آن، همچنان روزی است که به کارگران در سراسر دنیا این فرصت را می دهد تا بار دیگر خواسته های خود را در غالب برپایی تظاهرات و راهپیمایی مطالبه کنند.

شکل گیری این روز به جنبش کارگری ایالات متحده آمریکا است در اول ماه مه ۱۸۸۶ میلادی باز می گردد.

همزمان با این روز، کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو در اعتراض به شرایط کار، ضمن درخواست کاهش ساعات کار روزانه از ۱۰ به هشت ساعت، اعتصابی گسترده را آغاز کردند. قرار بود، روز اول ماه مه، کاهش ساعت کار در آمریکا به اجرا گذاشته شود که این وعده اجرایی نشد.

اتحادیه های کارگری و احزاب سوسیالیست و کمونیست در بسیاری از کشورهای جهان در روز اول ماه مه، تظاهرات و راهپیمایی برگزار می کنند.

کارگران ایرانی از مطالبه تا زندان

در ایران نیز همچون دیگر کشور ها، روز اول ماه مه به عنوان روز کارگر شناخته می شود. تا سال ۱۳۸۶ خورشیدی، نهادهای رسمی کارگری راهپیمایی هایی را به مناسبت این روز برگزار می کردند اما از آن سال تا کنون، وزارت کشور از صدور مجوز برای راهپیمایی خودداری کرده است. از آن پس تاکنون این مراسم همواره در فضایی سرپوشیده برگزار شده است.

امسال، روز جهانی کارگر در ایران درشرایطی برگزار شد که تعیین دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی از سوی شورای عالی کار، در شرایطی که کشور با تورم افسارگیخته مواجه است، نارضایتی هایی را در پی داشته است.

به گزارش رسمی بانک مرکزی ایران، نرخ تورم تا پایان سال جاری به ۵/ ۳۱ درصد می رسد. بر این اساس افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران به نسبت سال قبل، چیزی حدود ۶ درصد کمتر از افزایش نرخ تورم خواهد بود.

همزمان با روز اول ماه مه، سازمان دیده بان حقوق بشر نیز با انتشار بیانیه ای دولت جمهوری اسلامی ایران را به نقض همه جانبه حقوق کارگران در این کشور متهم کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است که در ایران تشکیل اتحادیه کارگری مستقل ممنوع است و دهها تن از فعالان کارگری تنها به جرم تلاش برای برخورداری از «حق تشکل»، زندانی شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیق در مورد اتهام تازه تِسکو: بهره‌گیری از محکومان کاراجباری در چین

خشونت در تظاهرات روز جهانی کارگر در سیاتل

چرا ما تصور می‌کنیم که باید روزی ۸ ساعت کار کنیم؟