طرفداران دولت اکثریت نسبی مجلس دهم ایران را در اختیار گرفتند

طرفداران دولت اکثریت نسبی مجلس دهم ایران را در اختیار گرفتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار نتایج دو دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران نشانگر آن است که نامزدهای اصلاح‌طلب و هوادار دولت حسن روحانی، اکثریت نسبی کرسی‌های مجلس را از آن خود کرده اند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ۱۲۰ اصلاح‌طلب (۴۱درصد)، ۸۳ اصولگرا (۲۹درصد)، ۸۱ نامزد مستقل (۲۸درصد)و ۵ نماینده اقلیت‌های دینی(۲درصد) به مجلس دهم راه یافته اند. با توجه به ابطال آرای مینو خالقی، منتخب سوم شهر اصفهان در دور اول انتخابات تکلیف آخرین کرسی مجلس دهم احتمالا در انتخابات میان‌دوره ای تعیین خواهد شد.

با این حال و با وجود تعیین تکلیف نتایج انتخابات، در میان جناح‌های عمده سیاسی ایران اتفاق نظری درباره پیروز اصلی این انتخابات وجود ندارد. رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا، «محافظه‌کاران» را برنده اکثریت نسبی این انتخابات معرفی می‌کنند. با این حال در این طیف هم اتفاق نظری درباره شمار نمایندگان جریان‌ها وجود ندارد. برای مثال خبرگزاری فارس درباره نتایج انتخابات و ترکیب مجلس آینده گزارش کرده: «در بررسی های صورت گرفته، اصولگرایان ۱۲۶ کرسی، اصلاح طلبان ۱۱۲ کرسی، مستقلین ۴۲ کرسی و اعتدال گرایان نیز ۹ کرسی را در انتخابات مجلس دهم از آن خود کردند.» خبرگزاری تسنیم اما آمار متفاوتی را ارائه کرده است:« اصولگرایان حدود ۱۱۸، اصلاح‌طلبان حدود ۹۶، نمایندگان مستقل حدود ۵۵ و اصولگرایان معتدل حدود ۲۰ کرسی را به خود اختصاص داده اند.»

مجلس دهم از نظر میزان حضور زنان هم رکورد جدیدی را در تاریخ ایران ثبت کرده است. با وجود حذف مینو خالقی، هفده نماینده زن در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است