Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارتهای الکترونیکی غذا برای پناهجویان در ترکیه، طرح سازمان جهانی غذا و اتحادیه اروپا

کارتهای الکترونیکی غذا برای پناهجویان در ترکیه، طرح سازمان جهانی غذا و اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Monica Pinna
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چگونه می توان نیازهای اولیه پناهجویان، مثل غذا را تامین کرد؟ ترکیه کشوری است که بیشترین تعداد پناهجویان را در خود جا داده است.

آگهی

چگونه می توان نیازهای اولیه پناهجویان، مثل غذا را تامین کرد؟ ترکیه کشوری است که بیشترین تعداد پناهجویان را در خود جا داده است. در اولین برنامه «کمک رسانان» به شهر مرزی غازی عینتاب، در یکصد کیلومتری حلب می رویم تا ببینیم درآنجا برای تأمین نیازها چه تدابیری در نظر گرفته شده است.

جنگ داخلی سوریه وارد ششمین سال خود شده است. با صد ها هزار قربانی و با بزرگترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی دوم روبرو هستیم. ۶.۵ میلیون نفر در اثر این جنگ در داخل سوریه آواره شده اند و نزدیک به پنج میلیون پناهجوی ثبت شده هم در کشورهای همسایه به سر می برند.

ترکیه امروز بیشترین تعداد این پناهجویان را در خود جا داده است. ۳ میلیون و یکصد هزار نفر پناهجو که دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر آن سوری هستند، در ترکیه اسکان گزیده اند.

قهرمان مرعش، یکی از ۲۶ اردوگاه پناهجویان در ترکیه است که از نظر وضعیت اردوگاه الگو به حساب می آید. بیشتر ساکنان آن سوری هستند. این اردوگاه در سال ۲۰۱۲ میلادی باز شد و بسیاری از خانواده هایی که دراینجا ساکن شدند، هیچگاه اردوگاه را ترک نکرده اند. ۱۹ هزار نفر در اردوگاه قهرمان مرعش زندگی می کنند. اما تعداد ساکنان برخی اردوگاه ها به ۳۰ هزار نفر می رسد.

به یمن کمکهای بین المللی و فرمانداری محلی، پناهنده ها با کمبود مواد غذایی روبرو نیستند. از سه سال پیش پناهجویان سوری از کارتهای الکترونیکی کمک غذایی استفاده می کنند.

Thanks to generous #EU support, WFP</a> is reaching more <a href="https://twitter.com/hashtag/SyrianRefugees?src=hash">#SyrianRefugees</a> in <a href="https://twitter.com/hashtag/Turkey?src=hash">#Turkey</a> this year w/ vital e-cards <a href="https://t.co/hr9dPTJnns">pic.twitter.com/hr9dPTJnns</a></p>&mdash; WFP Europe (WFP_Europe) April 20, 2016

یکی از این پناهندگان می گوید: «کارت برای ما بهتر است، قبلا غذای گرم به ما می دادند اما خیلی پیش می آمد که بچه های من غذا را نمی خوردند. کارت راحت تر است. هر چه دوست داشته باشم می خرم و هر چه خانواده ام دوست داشته باشد می پزم. پنج بار در هفته می آیم و بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ لیره خرج می کنم (تقریبا بین ۳۰ تا ۴۰ یورو).»

کارتهای الکترونیک غذا طرحی است که برنامه جهانی غذا در سال ۲۰۱۲ میلادی با همکاری هلال احمر ترکیه اجرای آن را آغاز کرده است. هر خانواده یک کارت دریافت می کند که مانند کارت نقدی عمل می کند و هر ماه، دو بار شارژ می شود.

هم اکنون بیش از ۱۵۶هزار نفر در ۱۱ اردوگاه از این کارتهای الکترونیک استفاده می کنند. سازمان کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا یکی از حامیان مالی این طرح است.

ماتیاس آیک، از دفتر ارتباطات سازمان کمکهای بشر دوستانه اروپا می گوید: «در برنامه جهانی غذا در یکسال گذشته بیش از ۴۰ میلیون یورو اعتبار برای این کوپن های الکترونیکی در نظر گرفته شده است . می خواهیم در چند ماه آینده تعدادشان را به پانصد یا ششصد هزار برسانیم. هر چه افراد بیشتری را پیدا کنیم که نیاز به کمک داشته باشند تعداد کسانی که از این برنامه بهره می برند، بیشتر خواهد شد.»

کمک به پناهجویان خارج از اردوگاهها

اردوگاه قهرمان مرعش مانند شهر کوچکی است که بیش از این گنجایش ندارد. کسانی که در این اردوگاه زندگی می کنند از کمک های غذایی و بهداشتی بهره مند می شوند. اما ۹۰ درصد پناهجویان سوری بیرون از اردوگاه هستند، برای آنها چه باید کرد؟

شهر غازی عینتاب با بیش از یک میلیون و نیم نفر جمعیت، ۳۲۵ هزار پناهجو را هم اسکان داده است. این شهر در یکصد کیلومتری حلب، نسبت به شهرهای دیگر بیشترین آسیب را دیده است. بسیاری از ساکنان حلب به اینجا آمده اند. پس از آن که توزیع کارت های الکترونیک غذا آغاز شد، بازرسان کمک رسانی به این مناطق در ترکیه توجه زیادی می کنند. تا کنون ۹۰هزار نفر کمک دریافت کرده اند.

هاله خالد می گوید: «من سوری هستم. چهار سال پیش به غازی عینتاب آمدم و دستیار بازرسان محلی “برنامه جهانی غذا” شدم. به هر خانه سر می زنیم خانواده های سوری را شناسایی و نامشان را ثبت می کنیم و اگر شرایط لازم را داشته باشند از برنامه ما بهره مند خواهند شد.»

شناسایی افراد، کار عظیمی است که هنوز ادامه دارد. بازرسان محلی دریافته اند که یک سوم خانواده های سوری بیرون از اردوگاه ها، از نظر تهیه مواد غذایی مورد نیازشان مشکل دارند.

In Turkey alone, an #EU €40 million contribution is helping WFP</a> reach 3x more <a href="https://twitter.com/hashtag/SyrianRefugees?src=hash">#SyrianRefugees</a> inside and off camps. <a href="https://t.co/KATv2FZ0Nk">pic.twitter.com/KATv2FZ0Nk</a></p>&mdash; WFP Europe (WFP_Europe) April 12, 2016

هاله خالد می گوید: «هر سه ماه به این منطقه سر می زنیم. مطمئن می شویم همه کارت شناسایی شان را دریافت کرده باشند و بعد باز می گردیم و نامشان را در دفاتر ثبت می کنیم.»

آگهی

فاطمه با پنج فرزندش دو سال و نیم پیش، از حلب به “غازی عینتاب” پناه آورده است. او از چند ماه پیش، از کارت الکترونیک غذا استفاده می کند.

فاطمه طوبی می گوید: «وضعیت ما بهتر از قبل شده، قبلا اوضاع بدتر بود. کارت را ۹ ماه پیش دریافت کردم. با این کارت می توانم چیزهایی را که لازم دارم بخرم. همیشه می توان اوضاع بهتری را آرزو کرد، اما من راضیم.»

سازمان کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا از این طرح حمایت می کند. این کمک ها از طریق فروشگاه های برگزیده ای که مرتب وارسی می شوند در دسترس پناهجویان قرار می گیرد. به این ترتیب هم پناهجو می تواند خودش غذایش را انتخاب کند و هم اقتصاد محلی رونق می گیرد.

ارزش نقدی این کارت ۶۲ لیر ترکیه، معادل حدود ۱۹ یورو برای هر ماه است. با آن می توان به طور میانگین، روزانه غذایی معادل ۲۱۰۰ کالری تهیه کرد. اما خرید شکلات و آب نبات، الکل و سیگار با این کارت ممنوع است.

آگهی

هاله خالد می گوید: «۲۵ بازار در منطقه غازی عینتاب در برنامه ما شرکت کرده اند. هر ماه قیمت ها را بررسی می کنیم تا مطمئن شویم کسانی که از برنامه ما استفاده می کنند کالاهایی با کیفیت خوب و قیمت مناسب دریافت می کنند.»

خانواده هایی مثل خانواده فاطمه خوش شانس بوده اند. بیش از نیم میلیون پناهجوی سوری هنوز منتظرند که در این برنامه نوبت به آنها برسد و بسیاری دیگر هستند که معیارهای لازم را ندارند، اما به کمک نیازمندند.

#AidZone Crisis zones and humanitarian response eu_echo</a> from 28th April <a href="https://twitter.com/euronews">euronewspic.twitter.com/Yf7OSZ3dyv

— Monica Pinna (@_MonicaPinna) April 20, 2016

Aid Zone - Turkey

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند