Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایتالیا در بین بدترین کشورها از نظر سهم زنان در بازار کار

ایتالیا در بین بدترین کشورها از نظر سهم زنان در بازار کار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدیدترین آمار به دست آمده در بخش کار نشان دهنده شکاف عمیق جنسیتی میان زنان و مردان در زمینه کار و اشتغال در سه کشور ایتالیا، مالت و ترکیه است. آخرین

آگهی

جدیدترین آمار به دست آمده در بخش کار نشان دهنده شکاف عمیق جنسیتی میان زنان و مردان در زمینه کار و اشتغال در سه کشور ایتالیا، مالت و ترکیه است.

آخرین اطلاعات به دست آمده از مرکز آمار یورواستات نشان می دهد که در این سه کشور بیشترین تبعیض میان زنان و مردان در محل کار دیده می شود.

بیشترین اختلاف مربوط به ترکیه است که نشان می دهد ۷۵.۳ درصد از مردان بین ۲۰ تا ۶۴ سال این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی مشغول به کار بوده اند اما این رقم در مورد زنان تنها ۳۲.۵ درصد است.

بعد از ترکیه کشور مالت دومین رتبه را از این نظر داراست. به گزارش یورواستات، در این کشور که در جنوب اروپا قرار دارد، ۸۱ درصد از مردان بین ۲۰ تا ۶۴ سال شغل دارند و این درحالیست که سهم زنان از بازار کار تنها ۵۳ درصد ست.

در کشور ایتالیا نیز میزان زنان شاغل تنها ۵۰.۶ درصد است، حال آنکه بیش از ۷۰ درصد مردان این کشور در بازار کار حضور دارند.

زنان ایتالیایی همچنین از تبعیضهای موجود در محل کار میان زنان و مردان بشدت گلایه دارند و معتقدند که همچنان دیدگاه «جای زن در خانه است» در جامعه حاکم است.

تبعیض جنسیتی در زمینه اشتغال در فنلاند اما تنها ۲.۱ درصد است که کمترین رقم در بین دیگر کشورها است. در کشورهای لیتوانی، لتونی، سوئد و نروژ نیز این رقم کمتر از ۵ درصد گزارش شده است.

طی ۱۰ سال گذشته تعداد زیادی از کشورها تلاش کرده اند این تبعیض را تا حد امکان کاهش دهند. اما بر خلاف اکثریت این تبعیض در کشورهای اتریش، رومانی، لهستان و استونی در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ افزایش داشته است.

در کشور مالت با وجود اینکه بیشترین تبعیض جنسیتی در زمینه اشتغال دیده می شود اما مقایسه رقم کنونی نسبت به سالهای قبل نشان دهنده تلاش این کشور برای کاهش این رقم است. در سال ۲۰۰۵ تنها ۳۴ درصد از زنان این کشور شاغل بودند، حال آنکه این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی به بیش از ۵۳ درصد رسیده است.

در آلمان نیز سهم زنان در بازار کار در حال افزایش است و این رقم از ۶۳ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۷۳ درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده است. از سوی دیگر، اسلوونی، دانمارک و یونان از جمله کشورهایی هستند که در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ شاهد کاهش سهم زنان بین ۲۰ تا ۶۵ سال دربازار کار بوده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

کاهش شکاف جنسیتی اشتغال در اتحادیه اروپا؛ جذب زنان در بازار کار کدام کشورها بیشتر شده است؟

«تبعیض جنسیتی»؛ شرکت رابرت دنیرو به پرداخت ۱.۲ میلیون دلار به دستیار پیشین او محکوم شد